Boleslav Polívka

mim, herec

narozen 31. července 1949

Bolek Polívka se jako nejmladší ze tří synů narodil 31. července 1949 ve Vizovicích na Zlínsku. Své herecké a komické vlohy rozvíjel už na střední škole, kde platil za vyhlášeného baviče. Nějaký čas se svými humornými kousky vystupoval, záhy se však přesunul do Brna, kde vystudoval JAMU. V roce 1972 stál u vzniku známého divadla Husa na provázku, o jedenadvacet let později si splnil jeden z životních snů, založil své vlastní Divadlo Bolka Polívky.

Ve filmu se Polívka začal herecky angažovat v roce 1978, kdy si zahrál v Baladě pro banditu. Tři roky na to jej Věra Chytilová obsadila do snímku Kalamita. S Chytilovou spolupracoval i na filmech Šašek a královna a Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Nejvýraznější role Polívka ztvárnil v druhé polovině 90. let. Českým lvem byl oceněn jak za roli faráře Holého v Zapomenutém světle, tak za herecký výkon v Hřebejkově hořké komedie Musíme si pomáhat. Objevil se také v retro komediích Pelíšky a Pupendo. Televizní diváky baví Bolek Polívka v původních pořadech Bolkoviny a Manéž.

Své herecké nadání Polívka uplatňuje i v pantomimě, patří mezi přední představitele tohoto specifického uměleckého směru. Netradiční, hranice žánru překračující styl přenesl do svých autorských inscenací, například Am a Ea, Pepé, Trosečník, Poslední leč či Pezza versus Čorba. Inspiraci při jejich tvorbě čerpal zejména z klauniád, filmových grotesek a komedií dell´arte. Z jeho šesti dětí se herecké profesi věnuje dcera Anna a syn Vladimír.

Odkazy

Fotografie