Útěk do Budína

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 10  
Sdílet
| Poslat odkaz

Lenka Vlasáková, Ondřej Sokol a Bolek Polívka v hlavních rolích výpravného seriálu o velké lásce mezi českou dívkou z dobré rodiny a slovenským statkářským synkem. Podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury (2002). Dále hrají: M. Donutil, F. Hujber, I. Konvalinová, P. Motloch, K. Sedláčková, L. Krobotová, J. Menzel, T. Krejčíř, K. Halbich, P. Nárožný, D. Gryllus, K. Olaszová, A. Hajdu, L. Kovalová a další. Scénář: M. Porubjak, M. Puobiš a M. Luther. Kamera V. Holloš. Režie M. Luther

Bratranec Jožka je ve zkrachovalé Vídni zastavárníkem a kvete mu pšenice. Naší trojici nabízí pomoc, ale zdá se, že neuspěje. Představu, že by prodával svoje koně na jatka, Štefan odmítá. Nechce ztratit svou identitu. Tak všichni tři Barányové živoří v malém bytě, Tomáš prodává tajně rodinné stříbro, a jeho odcizení s Janou prohlubuje. Tomáš je ztracená existence a silný a mravně odpovědný Štefan vidí, že syn si osvojil jeho názory a životní gesta, ale zůstal hlupákem, je jeho vlastní karikaturou.

Jana odchází studovat dál do Prahy. Její matka ale má nádor na mozku a zdá se, že její dny jsou sečteny. Jana poprosí švagra Brehma, toho správného pragmatika, aby zajistil Tomášovi místo. Stane se. U Brehma už pracuje bývalý herec Egon a vede si dobře. Tomáš ale nedostane odpovědné místo: má dělat průvodce po pražských lokálech a ještě horších štacích obchodníkům, kteří pak, příjemně naladěni, uzavřou s Brehmem výhodnou smlouvu. Tomáš se potká s Atilou Borárošem, maďarským dovozcem pálenky, s kterým se letmo střetl už v prvním díle. Prozradí mu tajemství svého zaměstnání.

Paní Myslbeková umírá. Jana sice ještě Tomáše miluje, ale svůj život s ním už spojovat nechce. Brehm Tomáše vyhodí, ale chce po něm, aby mu vrátil peníze, které mu poskytoval. Tomáš si myslel, že to byla podpora, kterou Brehm dotoval jeho a Janino živobytí, což Brehm formuluje tak, že šlo o vyúčtovatelnou zálohu, a zároveň Tomáše vydírá: když Tomáš Janu opustí a přestane jí viset na krku, na peníze zapomene. Tomáš je zničený a odchází do Budína, za svou, jak se domníval, novou láskou, Helenou Stodorovou. A ukáže se, že měl Štefan pravdu. Helena je lepší poběhlice - a koho u ní Tomáš nenajde, jako Atilu Borároše. To nečekal. I přes přátelské Atilovy nabídky propadne zoufalství a na kolotoči, kde se, není tomu tak dávno, s Janou šťastni vozili, se zastřelí.

Jana se po matčině pohřbu vrací do Vídně a Štefanovi u Jožky sděluje zprávu, kterou ještě nevěděl, že je jeho syn mrtvý.

Uplynul rok a na budínském hřbitově, u Tomášova hrobu, se Jana znova setkává se Štefanem. Celou dobu se neviděli - a neradi by se jeden druhému zase ztratili. Pak je vidíme v Praze, kde Jana studuje. Štefan pro ni přijde v dešti do Karolína a odcházejí spolu. Je zřejmé, že nalezli klid a mír a novou životní naději ve vzájemném vztahu.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • iva 20. 7. 2012 16:07

  budĂ­n

  krása,atmosfĂ©ra,prostÄ› nemám slov-moc povedenĂ©.bolek,vlasáková,sokol-klobouk d…

 • VÄ›rná divaÄŤka 19. 7. 2012 02:03

  ProsĂ­m opakujte!

  ProsĂ­m ÄŤeskou televizi o opakovánĂ­ tohoto krásnĂ©ho dĂ­la. ProsĂ­m opakujte po do…

 • Eliška Kahounová 28. 6. 2012 22:13

  pochvala České televizi

  DÄ›kuji za návrat tohoto seriálu, ani jsem nezaznamenala, Ĺľe aĹľ po deseti letec…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 54 minut – Rok výroby: 2002 – ST
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady