Portrét obyčejných „malých“ lidí, kteří si pod tlakem „velkých“ dějin (období 1968–1969) dokáží zachovat rovnou páteř a nezpronevěří se sami sobě. Kamera Tomáš Juríček. Scénář a režie Beata Parkanová.

Film sleduje příběh manželů Václava a Věry v letech 1968 a 1969. Vzájemně si dali slovo, že budou stát při sobě v časech dobrých i zlých. Slíbili si, že budou žít správně, budou mít pevné postoje a nepřekročí určité morální a společenské hranice. Doba a okolí je ale vystavuje zkouškám, Václav odmítá vstoupit do komunistické strany a tlak, kterému je vystaven po srpnu 1968, ho dožene do psychiatrického ústavu. Dodržet dané slovo je pro ně stále složitější.

V hlavních rolích v dobovém dramatu z konce 60. let je Martin Finger a Gabriela Mikulková. „Chtěli jsme, aby i tu sebemenší roli hrál skvělý a zkušený herec. V tomto příběhu je každá situace důležitá a díky všem hercům získají všechny drobné momenty na síle a opravdovosti,“ říkají jedním dechem producenti filmu Vojtěch Frič z love.Frame a Maroš Hečko z AZYL Production.

Scénář mě hned od prvního přečtení zaujal. Beátina drobnokresba všedních a zdánlivě nenápadných činností a promluv postav, které všichni známe z vlastních životů, mě nepřestává udivovat. V jejích příbězích se velká dramata odehrávají spíš skrytě a v tichu, ale o to víc s citlivým divákem zamávají,” říká k filmu Martin Finger.

Stopáž110 minut
Rok výroby 2021
 P
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize