Portrét obyčejných „malých“ lidí, kteří si pod tlakem „velkých“ dějin (období 1968–1969) dokáží zachovat rovnou páteř a nezpronevěří se sami sobě.
Slovo

Film Slovo sleduje příběh manželů Václava a Věry v letech 1968 a 1969. Vzájemně si dali slovo, že budou stát při sobě v časech dobrých i zlých. Slíbili si, že budou žít správně, budou mít pevné postoje a nepřekročí určité morální a společenské hranice. Doba a okolí je ale vystavuje zkouškám, Václav odmítá vstoupit do komunistické strany a tlak, kterému je vystaven po srpnu 1968, ho dožene do psychiatrického ústavu. Dodržet dané slovo je pro ně stále složitější.

V hlavních rolích v dobovém dramatu z konce 60. let je Martin Finger a Gabriela Mikulková. Snímek si Beata Parkanová jako scenáristka sama napsala, film snímá slovenský kameramanem Tomáš Juríček, střihačem je Alois Fišárek, hudbu skládá Jan P. Muchow.

Slovo se opírá o silné herecké výkony nejen ústřední dvojice, ale všech postav. Ve vedlejších rolích se objeví Boleslav Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Jenovéfa Boková, Petra Hřebíčková, Taťána Medvecká, Ján Jackuliak nebo Marek Geišberg, „Chtěli jsme, aby i tu sebemenší roli hrál skvělý a zkušený herec. V tomto příběhu je každá situace důležitá a díky všem hercům získají všechny drobné momenty na síle a opravdovosti,“ říkají jedním dechem producenti filmu Vojtěch Frič z love.Frame a Maroš Hečko z AZYL Production.

V kinech od 15. 9. 2022

Napište nám