Co s obyčejným člověkem zmůže nenadálé štěstí? Kultovní komedie o milionáři, co měl ze všeho nejradši svoji kozu.
Režie: Věra Chytilová. Scénář: Boleslav Polívka, Věra Chytilová. Hrají: Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, Anna Pantůčková, Dagmar Havlová a další.
Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Svérázný vesnický povaleč a pijan Bohumil Stejskal (B. Polívka), kterému nikdo v jeho okolí neřekne jinak než Bohuš, si žije svým obyčejným životem – bydlí u své tety v polorozpadlé chalupě, pracuje jako dřevař a se svými kumpány vysedává v místní hospodě u jeho milé Vlasty (D. Veškrnová). Jednoho dne Bohušův život obrátí vzhůru nohama právník Ulrich (M. Donutil), který mu přijde oznámit, že po otci zdědil milionové dědictví. Štěstí je krásná věc a dobrácký chlapík si díky náhlému bohatství začne ihned užívat života plnými doušky…

Věra Chytilová po Sametové revoluci nijak neupustila od svého satirického podtónu a vydala se analyzovat nové poměry divoké doby počátku 90. let v Československu. Spolu s Bolkem Polívkou, představitelem hlavní role a spoluautorem scénáře, vytvořila roku 1992 ironickou restituční komedii a hořkou moralitu o tom, jak člověka dokáže zmámit nečekané bohatství a co s ním a s jeho blízkými může provést zkaženost peněz. Komedie byla zprvu přijata rozpačitě, postupem času ale zlidověla. Vděčí za to hlavně dominantnímu výkonu Bolka Polívky, který do nejmenších detailů vykreslil jadrný naturel postavičky moravského chasníka „Bohuša“ a přivedl na svět nezapomenutelné scény a kultovní hlášky.

Napište nám