Dva špatní komedianti jsou už dávno smíření s tím, že nikoho nerozesmějí (1996). Hrají: J. Schmitzer, R. Hrušínský, P. Mourková, Z. Bydžovská, J. Somr, B. Polívka a další. Kamera D. Marek. Scénář a režie B. Sláma

Dva špatní komedianti jsou už dávno smířeni s tím, že nikoho nerozesmějí ani nerozpláčou, dokonce ani sebe ne. Situace se vyhrotí, když najdou opuštěné dítě. Hloupější z nich se poprvé postaví svému druhovi na odpor a dítěte se ujme. Jejich cesty se rozdělí, aby každý sám vzdoroval krutosti okolního světa. Je to ale právě ono opuštěné dítě, které jim pomůže překonat jejich vlastní opuštěnost.

Postavy v tomto filmu nejsou stavěny psychologicky – nevíme o nich téměř nic a téměř nic se o nich nedozvíme. Své city před námi skrývají, skrývají je i samy před sebou. V tomto smyslu nejsou a ani nechtějí být vnímány jako reálné. Disponují však čímsi, co dokáže vzbudit náš soucit: svou vlastní bezbranností. Teprve skrze tuto bezbrannost se stávají reálnými, teprve skrze naši vlastní bezbrannost můžeme prožít jejich příběh.

Tragikomický příběh dvojice potulných komediantů natočil jako svůj absolventský autorský film v roce 1996 režisér Bohdan Sláma.

Napište nám