Zdá se vám život těžký? Nebojte se, riskujte a nevzdávejte to! Hořká komedie režisérky Věry Chytilové.
Režie: Věra Chytilová. Scénář: Kateřina Irmanovová. Hrají: Jana Janěková, Jana Krausová, Boleslav Polívka, David Kraus a další.

Ústřední postavou tragikomedie ze současnosti je psycholožka Hana, za níž přicházejí klienti a pacienti, aby jim pomohla najít cestu ze životních nesnází. Hana je svou profesí pohlcována a její manžel Karel ve svém profesionálním neúspěchu na svou ženu žárlí a posléze ji opouští, zatímco jejich dospívající syn uprostřed rozhárané rodiny utíká do virtuálního světa počítačových her plných agrese. Z klientů, kteří mají vliv na osud psycholožky, vyniká zvláště pacient Dub, trpící depresemi z nudy, vyplývající z přesycenosti a zdánlivě snadné dosažitelnosti čehokoliv a kohokoliv, ovšem kromě Hany, a dále pak galeristka Eva, která se uchýlí k psycholožce se starostí o budoucnost svého syna, který mimo jiné těžce snáší matčin vztah s jeho spolužákem, jemuž matka naprosto podléhá. Hana s profesní samozřejmostí odmítá znuděného Duba, což se ukáže jako účinná psychoterapie. Ovšem sama zažije morální šok...

Některé epizody filmu jsou hlubokou existenciální studií a celý film nese rukopis režisérky Věry Chytilové, která tu především klade otázky o povaze světa, v němž žijeme. Vypráví s břitkou ironií, podtrhuje paradoxy, vysmívá se žabomyším problémům, nezavírá oči před těmi vážnými a s vyzrálou životní moudrostí vidí, že je třeba zahodit růžové brýle a sebrat odvahu.

Napište nám