Hořká absurdní komedie o moci a rozdílném způsobu jejího uplatňování podle spisovatele Ivana Klímy, který 14. září oslaví 90. narozeniny.
Režie: Jitka Němcová. Scénář: Ivan Klíma. Hrají: Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, Josef Somr, Oldřich Vízner a další.

Mezinárodně proslulý spisovatel a dramatik Ivan Klíma (*14. 9. 1931) v těchto dnech oslaví své životní jubileum. K této příležitosti vybrala Česká televize absurdní grotesku podle autorova scénáře, v níž zachytil spor moci totalitní, neznající překážek, s touhou po demokratickém zřízení.

V osobě prezidenta jedné nejmenované země postihuje autor rozpor mezi vládou totalitní, trestající jakýkoliv projev nesouhlasu a odporu, a vládou naplněnou humanistickými ideály, tolerancí a důvěrou k občanům. Prezident má svého dvojníka, své druhé „já“, které má podobu anděla (v dvojroli B. Polívka). Unaven jeho výčitkami a kritikou, se prezident rozhodne nabídnout andělu své křeslo a pravomoce – ať chvíli vládne a řídí stát on. Andělova vláda však šokuje nejen prezidentovo okolí, ale bohužel i dezorientované občany, kteří si s neočekávaně získanou svobodou, uvolněním a demokracií nevědí rady…

Režie: Jitka Němcová. Scénář: Ivan Klíma. Hrají: Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, Josef Somr, Oldřich Vízner a další.

Napište nám