Dramatický příběh o kopáčích vltavínů, pro něž se ilegální těžba těchto polodrahokamů stala nekontrolovatelnou vášní, ale i způsobem obživy.
Režie: Dan Wlodarczyk. Scénář: Hana Wlodarczyková, Petr Jarchovský. Hrají: Pavel Liška, Marek Adamczyk, Jenovéfa Boková, Gabriela Míčová a další.
Zloději zelených koní

Film D. Wlodarczyka vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Jiřího Hájíčka. Dramatický příběh hledačů polodrahokamů je zároveň příběhem přátelství, zrady, lásky i zklamání. Odehrává se uvnitř specifické společnosti nelegálních prospektorů, kteří žijí svůj sen o nezávislosti a svobodě až do hořkého vystřízlivění.

Vystudovaný geolog Pavel (M. Adamczyk) má krátce po svatbě a s manželkou Karolínou (J. Boková) si v Jindřichově Hradci zařizuje vlastní bydlení. Jako asistent na pražské přírodovědecké fakultě si nevydělá mnoho a trápí ho, že mu Karolína zaměstnaná jako realitní makléřka musí platit benzín a že by měl kvůli kariérnímu postupu dělat na fakultě ústupky lidem, kterých si neváží. Pavlův kamarád z dětství Kačmar (P. Liška), přezdívaný Kača, je na tom ale ještě hůř. Po krachu zemědělského družstva se ocitl v existenčních potížích. Spolu s manželkou Jarmilou (G. Míčová) se starají o dvě malé dcery i nemohoucího otce (I. Niederle), přičemž do chalupy jim zatéká, kotel se rozbil a na dokončení nového rozestavěného domu jim chybějí peníze. Je to právě Kača, kdo Pavla přiměje, aby opustil špatně placené místo na vysoké škole a stal se hledačem vltavínů na plný úvazek...

Napište nám