Miroslav Donutil

herec

narozen 7. února 1951

Sedmého února roku 1951, se v Třebíči narodil herecký rekordman a poutavý vypravěč Miroslav Donutil. V mládí, které téměř celé prožil v Brně, měl ale o své budoucnosti úplně jiné představy. Ještě než nastoupil na JAMU, jíž úspěšně dokončil, uvažoval silně o novinařině. Jeho prvotní nadšení však postupem času vyprchalo, a proto dnes můžeme rekapitulovat jeho hereckou kariéru.

Tu odstartovalo angažmá v legendárním divadle Husa na provázku, které se nakonec protáhlo na dlouhých 17 let. Během té doby ztvárnil spoustu památných rolí. Namátkou například zmiňme Nikolaje Šuhaje z Balady pro banditu, starého Karamazova z inscenace Bratři Karamazovi nebo Richarda III. v Shakespearománii. Celkem hrál v padesátce inscenacích. Možná i proto je z dnešního pohledu jeho absence v televizních filmech a seriálech v 70. a 80. letech mírně zarážející. Režiséři jej však z neznámých důvodů přehlíželi, občas se sice objevil v nějaké malé epizodní roli (například v Postřižinách, kde se mihnul coby zasněný podomek). Jedinou výjimkou je pouze televizní adaptace hry Balada pro banditu, což byla jeho jediná titulní filmová role.

Alespoň tedy do 90. let. Hned na jejich počátku totiž získal stálou pozici v Národním divadle, což znamenalo v jeho kariéře obrovský zlom. Netrvalo dlouho a stal se jednou z největších postav tamního hereckého ansámblu, žijící legendou se stal díky nesmrtelnému Truffaldinovi, jímž baví diváky ve hře Sluha dvou pánů už od roku 1994. Krátce na to, co nastoupil do Národního divadla, se začal rovněž častěji objevovat i ve filmových rolích. Jeho doménou se staly především komedie – Černí baroni, Tankový prapor, Dědictví aneb kurvahošigutntag, Pasti, pasti, pastičky, Pelíšky, anebo taky méně známý Hotýlek v srdci Evropy.

Vynechat nesmíme ani účinkování v menších televizních snímcích či seriálech. Donutil navíc nezmizel z obrazovek a filmových pláten ani v novém tisíciletí. Své dramatické herectví ukázal třeba v Želarech. Jeho hlas můžeme slyšet i v zahraničních snímcích, které občas dabuje. Schopnost dokonalého situačního humoru dokázal předvést i v cyklu 3+1 s Miroslavem Donutilem.

Odkazy

Fotografie