Dramatik, spisovatel a bývalý ministr kultury Milan Uhde, jenž v těchto dnech oslavil významné životní jubileum, hostem v baru Michala Prokopa společně s Miroslavem Donutilem (2000). Režie T. Kopáčová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Letošní jubilant Milan Uhde patří k výrazným osobnostem československého disentu i polistopadové politiky, zůstává však především předním dramatikem a spisovatelem poválečného období. V roce 1958 absolvoval obor český a ruský jazyk na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a v následujících letech působil jako redaktor významného brněnského literárního měsíčníku Host do domu a zároveň externě vyučoval na JAMU (1967–1971). V roce 1970 byl však časopis zakázán a Milan Uhde se následně kvůli kritickému článku v Rudém právu zařadil na seznam proskribovaných autorů. Svá vrcholná dramatická díla tudíž byl nucen psát pod pseudonymy, ovšem díky spolupráci s Divadlem na Provázku měly jeho hry zajištěn vstup na jeviště. Uhde rovněž publikoval v samizdatu, spolupracoval se zahraničními divadly, rozhlasovými a televizními stanicemi. Svou pozici disidenta utvrdil podpisem Charty 77 a v roce 1989 založil s dalšími příslušníky disentu nakladatelství Atlantis, jehož se stal šéfredaktorem. Tento post však následující rok vyměnil za politickou kariéru. Stal se druhým polistopadovým ministrem kultury (1990 – 1992) a následující rok byl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny. Poslanecké činnosti se Milan Uhde vzdal roku 1998 a stal se spisovatelem z povolání, zůstává nicméně aktivní ve veřejné sféře. V novém tisíciletí působil jako místopředseda Rady Českého rozhlasu (2002–2006) a dvakrát předsedal Radě České televize (2011–2014).

Ve svém dramatickém díle pro jeviště, rozhlas i televizi Milan Uhde především postihoval bezprostředně či formou aktualizovaných parafrází absurdní rozměry i morální důsledky života v totalitním režimu. Například v satirickém politickém kabaretu pro divadlo Večerní Brno Král Vávra (1964) navázal na odkaz K. H. Borovského v hyperbolických obrazech autoritativní světovlády a jeho pozdější drama Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl (1986) bylo životopisnou parodií o Karlu Marxovi. Nejvěhlasnějším Uhdeho dílem však zůstává muzikál Balada pro banditu, inscenovaný roku 1975 Divadlem na Provázku.

Právě tento legendární počin, jehož autorství muselo být celou normalizaci tajeno, a také láska k rodnému městu Brnu, spojuje Milana Uhdeho s dalším hostem Michala Prokopa – hercem Miroslavem Donutilem, jehož role Nikoly Šuhaje naopak ihned proslavila a jeho provázkovské období mu nakonec umožnilo rovnou přestoupit na prkna Národního divadla.

* 7. 2. 1951


Milan Uhde
spisovatel, dramatik, politik

Milan Uhde

* 28. 7. 1936


Stopáž37 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3