Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky.
Režie: Vít Olmer. Scénář: Radek John, Vít Olmer. Hrají: Lukáš Vaculík, Roman Skamene, Vítězslav Jandák, Miroslav Donutil a další.
Tankový prapor

Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"…

Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin.

Režie: Vít Olmer. Scénář: Radek John, Vít Olmer. Hrají: Lukáš Vaculík, Roman Skamene, Vítězslav Jandák, Miroslav Donutil a další.

Napište nám