Pomsta nejlíp chutná podávaná k snídani. Dva lotři neuvážlivě nabrali stopařku, která se vyzná v provádění kastrace.
Režie: Věra Chytilová. Scénář: Věra Chytilová, Michal Lázňovský, Tomáš Hanák, David Vávra. Hrají: Tomáš Hanák, Miroslav Donutil, Zuzana Stivínová, Eva Holubová a další.
Pasti, pasti, pastičky

Sukničkářský architekt Petr (T. Hanák) po letech potká bývalého spolužáka, usedlého ministerského náměstka Dohnala (M. Donutil). Důvěrný hovor v autě se samozřejmě stočí k sexu. A oba muži vzápětí využijí příležitost, která se jim naskytne - zastaví stopařce Lence (Z. Stivínová), které došel benzin, a odbočí do lesa, kde ji Dohnal za vydatné Petrovy pomoci znásilní a dokonce málem zabije. Jenže Lenka je ve skutečnosti veterinářka, která v práci běžně provádí kastraci vepřů. Předstírá, že ztratila vědomí i paměť, vyláká oba muže do své nedaleké chaty a tam je uspí. Probuzení je pro oba mimořádně bolestné, jak fyzicky, tak psychicky. Násilníci totiž najdou svá varlata v misce na stole...

Černá komedie scenáristky a režisérky Věry Chytilové vznikla na motivy případu, který se skutečně odehrál; pro tvůrkyni se však stal jen odrazovým můstkem k typické chytilovské moralitní úvaze o násilí v různých podobách, které na sobě páchají lidé obecně, tedy nejen muži mezi ženami.

Napište nám