Milý příteli Martinů

O nevšedním a ušlechtilém přátelství i spolupráci mezi českým skladatelem Bohuslavem Martinů a řeckým spisovatelem Nikosem Kazantzakisem, autorem předlohy opery Řecké pašije (1998). Hrají: M. Donutil, F. Derfler a I. Valešová. Scénář a režie G. Agathonikiadis

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Milý příteli Martinů V rámci Červnových slavností pořádaných v Curychu byla v roce 1961 uvedena premiéra opery Řecké pašije českého skladatele Bohuslava Martinů podle románu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný. Jak už název napovídá, středem děje je příprava na předvedení tradičního velikonočního mysteria řeckými vesničany, které se posléze začne prolínat s reálnými osudy hrdinů.

Milý příteli Martinů Martinů se s Kazantzakisem seznámil, když po návratu z USA hledal námět na operu. Po úporném hledání se rozhoduje pro Kazantzakisův román. Oba umělci se setkávají několikrát osobně, často si dopisují. Právě tyto dopisy vydávají pozoruhodné svědectví o nevšedním a ušlechtilém vztahu i spolupráci a staly se podkladem pořadu. Světové premiéry opery Řecké pašije, která oba umělce tak sblížila, se ani jeden z nich nedožil.

George Agathonikiadis
scenárista, režisér

George Agathonikiadis

* 10. 8. 1947


Bohuslav Martinů
hudební skladatel

Bohuslav Martinů

* 8. 12. 1890

† 8. 8. 1959


Stopáž58 minut
Rok výroby 1998
 ST AD 4:3
ŽánrDokument