Hana Maciuchová

herečka

* 25. listopadu 1945

† 26. ledna 2021

Herecký talent zdědila po rodičích, kteří byli vášnivými divadelníky. Ještě během studií na DAMU začala hrát v divadle Za branou, kde posléze získala své první profesionální angažmá. V roce 1971 odešla do Vinohradského divadla, kterému zůstala věrná až do současnosti. Na jeho jevišti se představila v řadě významných představení jako např. Obchodník s deštěm, Zločin a trest a Cyrano z Bergeraku. Vedle toho si zahrála i Gertrudu v Hamletovi uváděném na Hradě v rámci Letních shakespearovských slavností.

První filmová role ji potkala ve snímku Organ v roce 1964. Za zmínku stojí především životopisné drama Člověk proti zkáze, kde ztvárnila hlavní ženskou postavu – manželku Karla Čapka – Olgu Scheinpflugovou. O mnoho let později se objevila v jedné z vedlejších rolí úspěšného filmu Samotáři. Do povědomí diváků se zapsala jako sebevědom0 a temperamentní Anče v hraném večerníčku Československé televize Krkonošské pohádky. V následujících letech se stala populární seriálovou herečkou, vystupovala např. v seriálech Chalupáři, Žena za pultem, Třicet případů majora Zemana, Nemocnice na kraji města, Panoptikum města pražského, Četnické humoresky, obě pokračování seriálu Nemocnice na kraji města nebo nejnověji v seriálech Ulice, Dobrá čtvrť a Příkopy.

Uplatnila se v dabingu a velký prostor měla i v rozhlase, kde namluvila např. Šeherezádu v Příbězích tisíce a jedné noci. Za přednes tohoto cyklu obdržela dvakrát cenu za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. Dvacet let byla životní partnerkou herce Jiřího Adamíry. Manželství ukončila jeho smrt v roce 1993.

Odkazy

Fotografie