Dvacetidílná Nemocnice na kraji města byla 24. seriálem Československé televize a devátým z pera Jaroslava Dietla.

Natáčení první, třináctidílné série začalo v roce 1976 s Karlem Högerem v roli primáře Sovy. Höger však půl roku po začátku natáčení zemřel, a tak byl narychlo vybrán slovenský herec Ladislav Chudík. Nemocnice na kraji města se poprvé na obrazovce objevila 5. listopadu 1978 a vzápětí se stala doslova legendou. Ve své době byl seriál autora Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka největším projektem a po úspěšné první sérii si divácký zájem (nejen u nás, ale i v dalších zemích Evropy, především v Německu) vynutil pokračování. V roce 1981 bylo natočeno nových 7 dílů (14.-20. díl), které navázaly na mimořádně úspěšnou první sérii. Premiéra prvního dílu sedmidílné druhé série byla 22. listopadu 1981.

V legendárním seriálu se budeme setkávat s lékaři z ortopedie, kde pracuje řada výborných chirurgů – primář Sova (L. Chudík), MUDr. Blažej (J. Abrhám), MUDr. Štrosmajer (M. Kopecký) či nepříliš zdatný MUDr. Cvach (J. Vinklář) a nově příchozí mladá lékařka Čeňková (E. Balzerová). Je tu ale i půvabná sestřička Ina Galušková (A. Čunderlíková), řidič sanitky Roman Jáchym (J. Hanzlík) či primářka ARO Dana Králová (J. Štěpánková) nebo MUDr. Vladimír Řehoř (F. Němec), svérázná sestra Marta Huňková (I. Janžurová) a mnoho dalších postav z nemocnice i mimo ni.

Nemocnice na kraji města byla z Dietlových seriálů asi nejúspěšnější, a přitom na začátku nebylo, jak by se mohlo zdát, téma práce lékařů a zdravotních sester, ale prostě chuť napsat velký milostný příběh. Jaroslav Dietl byl nejlepším televizním autorem své doby. Kritici mu vyčítají, že jeho televizní seriály se jen tvářily jako realita. To ale Jaroslav Dietl nikdy nepopíral. Nepsal přece odborné práce nebo literaturu faktu, spíš televizní pohádky pro dospělé. A je opravdu chybou autora, když jeho práci divák uvěří, když mu naslouchá a ztratí přitom potřebný odstup? Někdo možná namítne, že Jaroslav Dietl jen sloužil ideologii a byl spolutvůrcem masové kultury, tak jaké je to vlastně umění. Ale srovnávejme jen to srovnatelné. Televizní příběh není kniha nebo divadelní hra a scénárista televizních seriálů nemusí být Hemingway nebo Shakespeare. Od jisté doby ale platí, že by dobrý český televizní scénárista měl být alespoň takovým vypravěčem, jako byl Jaroslav Dietl.

Jaroslav Dietl
dramaturg, scenárista a dramatik

Jaroslav Dietl

* 22. 5. 1929

† 29. 6. 1985