Jiřina Jirásková a Jiří Adamíra v televizní hříčce o slávě vědění, ale především o schopnosti lidského rodu vyrovnat se s vlastní pomíjivostí….
Režie a scénář: Oldřich Daněk. Hrají: Jiřina Jirásková, Jiří Adamíra, Josef Vinklář, Hana Maciuchová a další.

V letošním roce si připomínáme 20 let od úmrtí významného českého dramatika, spisovatele, režiséra a scenáristy Oldřicha Daňka (*16. 1. 1927 – †3. 9. 2000). Z jeho tvorby vám dnes nabízíme další útržek z běhu času, jak sám dramatik řadu svých komorních her označuje. I on se opírá o dějinnou skutečnost. Aféra kadeře královny Bereniké se opravdu stala. A kdo ví, jestli ne právě tak, jak vám teď budeme vyprávět. Bylo to kolem roku dvoustého čtyřicátého před Kristem ve středomořském ráji helénské Alexandrie.

Král Ptolemaios je právě na syrském tažení, královna Bereniké obětovala za jeho šťastný návrat bohyni lásky svou kadeř. O královský pár tu však nejde. Neboť našimi hrdiny jsou Klió, velekněžka chrámu bohyně lásky (J. Jirásková), nejslavnější básník těch dob Kallimachos (J. Adamíra), se kterým se Klió před třiceti lety rozešla, a astronom Konón (J. Vinklář). Kallimachos a Konón oslavují – Konón objevil nové souhvězdí, zatím pro ně nemá jméno. Do oslav vpadá rozhorlená Klió. Z chrámu se totiž ztratila královská obětina – Bereničina kadeř…

Režie a scénář: Oldřich Daněk. Hrají: Jiřina Jirásková, Jiří Adamíra, Josef Vinklář, Hana Maciuchová a další.

Napište nám