Chalupáři v novém hávu!

Seriál Chalupáři prošel mimořádně náročnou rekonstrukcí – negativy filmů totiž utrpěly před téměř půlstoletím velké škody následkem špatného skladování. Československá televize ve své době nedisponovala depozitáři, ve kterých by bylo možno zajistit uloženým filmům podmínky zaručující správnou teplotu a vlhkost. Vinou těchto nešťastných okolností tak byly uložené negativy napadeny plísní, která na mnoha místech nevratně narušila emulzi filmu.

Přesto, že od 90. let 20. století jsou všechny filmy ve správě ČT odplísněny, ozářeny a uloženy v moderním depozitáři, škody napáchané špatným skladováním minulých desetiletí nelze napravit.

Druhou potíží při výrobě HD verze byla neostrá vysílací filmová kopie – což nevadilo v době vysílání pořadů ve standardním rozlišení na malých obrazovkách, to však v době výroby pořadů v HD kvalitě nemůže obstát.

Pokusů o rekonstrukci oblíbeného seriálu bylo v minulosti již provedeno několik – ale až v posledních letech ČT disponuje jedním z nejlepších filmových scannerů v Evropě, čili až nyní bylo možno přistoupit k úspěšné rekonstrukci celého seriálu tak, že se kombinovaly ostré, málo poškozené části negativu se sice méně ostrými, ale zato celistvými částmi pozitivu, až bylo dosaženo nejvyšší možné kvality obrazu. Čištění běžných filmových vad je samozřejmostí, stejně jako barevné korekce. I zvuk byl elektronicky vyčištěn tak, aby se odstranily nežádoucí lupance a šum. Rekonstrukce celého seriálu zabrala technikům ČT rok a půl.

Obrazová rekonstrukce seriálu

Obrazová rekonstrukce seriálu

Seriál komediálních příběhů F. Vlčka a V. P. Borovičky, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro základní tón, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění.

Komediální jedenáctidílný seriál, který čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického, patří mezi nejoblíbenější seriály a při pravidelných reprízách se vždy umisťuje velmi vysoko na žebříčcích sledovanosti a již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací. A není se čemu divit. Jde o jedinečné spojení výtečného scénáře Františka Vlčka a Václava Pavla Borovičky, skvělé režie Františka Filipa a fenomenálních hereckých výkonů takových es jako Jiří Sovák, Josef Kemr, Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík nebo Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Hana Maciuchová, Josef Hlinomaz, Gabriela Vránová a řada dalších. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro základní tón, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění. Příhody bývalého kontrolora penzisty Evžena Humla a jeho podnájemníka Bohouše Císaře se natáčely v obci Višňová, jejíž název si autoři upravili na Třešňovou. Obec se díky seriálu proslavila a je častým cílem turistů. Známá je rovněž původní píseň seriálu Když máš v chalupě orchestrion nazpívaná Waldemarem Matuškou.

František Filip
režisér

František Filip

* 26. 12. 1930

† 9. 1. 2021


Kupte si v eShopu