Jiřina Jirásková

herečka

* 17. února 1931

† 7. ledna 2013

Populární česká herečka Jiřina Jirásková se narodila 17. února 1931 v Praze do rodiny poštovního úředníka a zaníceného divadelního ochotníka. Začala se studiem na kutnohorském klášterním gymnáziu voršilek, ale na radu matky představené přešla na pražskou Státní konzervatoř, z níž pokračovala na DAMU. Po vystudování pod taktovkou profesorů Ladislava Peška, Karla Högera, či Miloše Nedbala se krátce stala členkou královehradeckého Krajského oblastního divadla a od roku 1951 je dodnes členkou pražského Divadla na Vinohradech, v němž na deset let zastávala i post ředitelky (1990–2000). Ještě za studií na DAMU hostovala na scéně pražského Národního divadla a v 60. letech v Činoherním klubu.

Před kamerou dostala první velkou příležitost ve špionážním dramatu Smyk (1960). V 60. letech objevil její komediální talent režisér Zdeněk Podskalský, v 70. letech však nastala pro Jiřinu Jiráskovou nucená přestávka na jevišti i před kamerou. Na filmové plátno se vrátila v roce 1983 v roli zdravotní sestry na venkovském obvodě ve filmu Karla Kachyni Sestřičky.

Manželem Jiřiny Jiráskové byl krátce herec Jiří Pleskot (1922–1997) a životním partnerem pak filmový režisér Zdeněk Podskalský (1923–1993). Na divadle se její doménou staly charakterní role žen a dam temperamentního zaměření, citově založené hrdinky, které zvenku vypadají klidné a vyrovnané, uvnitř jsou však silné a citově bohaté, se smyslem pro humor a s velkou dávkou elegance. Největší devizou jejího hereckého projevu je její hluboký a notoricky známý ironický a chladný hlas, bohatá mimika a hra velkých očí. Svým vytříbeným hereckým umem se nesmazatelně zapsala do análů české kinematografie.

Věnovala se rovněž umělecké recitaci v divadle Viola, angažovala se také ve zdravotnické sféře, byla vyslankyní dobré vůle při Českém výboru UNICEF a pokoušela se neúspěšně kandidovat za ODS do Senátu. Náleží jí Vyznamenání Za vynikající práci (1967), Nejlepší herečka roku (1969), titul Zasloužilé umělkyně (1988), Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře (1998), Cena Senior Prix od Nadace Život umělce (2001), státní vyznamenání Medaile „Za zásluhy“ (2006) a též uvedení do Dvorany slávy televizní ankety TýTý (2008).

Odkazy

Fotografie