Měsíc únor s Vladimírem Šmeralem, tentokrát v televizní adaptaci divadelní hry Alexandra Nikolajeviče Ostrovského.
Režie: Jiří Krejčík. Scénář: Jiří Krejčík, Vladislav Čejchan. Hrají: Olga Scheinpflugová, Vladimír Šmeral, Jiřina Jirásková, Václav Voska a další.

Televizní adaptace hry ruského klasika A. N. Ostrovského z roku 1962 zachycuje svět ruské střední třídy, kde vládnou peníze a chamtivost. Starý právník (V. Šmeral) se svou již nemladou dcerou Ludmilou (J. Jirásková), která již patrně propásla možnost vdát se, žijí u chamtivé a intrikánské bytné (O. Scheinpflugová). Její starší syn Nikolaj (V. Voska) je velký flamendr, toulající se v noci po barech, kde prohrává velké sumy v sázkách a kartách. Když jednou pošle vzkaz matce, aby mu půjčila peníze, žena se zatvrdí. Ale Ludmila, která jej tajně miluje, se rozhodne mu pomoci. Aby pro něj získala peníze, vezme otci důležitý úpis. V téhle chvíli se v Nikolajovi probudí poslední zbytky slušnosti...

Jmenovaným hercům, kteří v inscenaci z roku 1962 podávají skvělý výkon, zdařile sekunduje i mladičký Vladimír Pucholt v roli mladšího syna bytné. Roli Ludmily skvěle ztvárnila Jiřina Jirásková, která se narodila 17. února před devadesáti lety.

Napište nám