Říká se, že mrtvý už neublíží, spíš se máme bát živých. A přece se v tomto detektivním příběhu jeden objeví, aby způsobil smrt…
Režie: Zdeněk Kubeček. Scénář: Hana Prošková. Hrají: Václav Voska, Miroslav Macháček, Marie Drahokoupilová, Jiří Holý a další.
Měsíc s dýmkou

Televizní film z roku 1966 vznikl podle první detektivní povídky Hany Proškové. V ní se v české detektivní literatuře poprvé objevila dvojice – kriminalista Vašátko a jeho přítel malíř Horác. Detektivní povídky české autorky se staly doslova pojmem. Přinášejí vtipné zápletky a překvapivá řešení. Podívejme se dnes tedy na ten první příběh, kterým to všechno začalo.

Na dovolené v horské chatě kdesi v pohraničí je zavražděn Horácův známý, malíř Štěpán. Kdo však mohl mít k činu motiv? Komu byl muž natolik nepohodlný, že jej musel odstranit? Tajemství se možná skrývá v obraze, který je vyvěšen v hospodském výčepu. A je výjev na obraze skutečně tím, čím se zdá být na první pohled? V chatě se Horác (V. Voska) sešel nejen se Štěpánem, ale i jeho bývalou láskou Emkou (M. Drahokoupilová) a jejím současným mužem (V. Ráž), malování se věnuje i hostinský Šíma (F. Krůta) a podezřelá je i manželská dvojice výletníků (Z. Procházková a V. Bouška)…

Roli oběti vraždy – malíře Štěpána si zahrál herec a režisér Miroslav Macháček, od jehož narození nedávno uplynulo 100 let (*8. 5. 1922 – †17. 2. 1991).

Režie: Zdeněk Kubeček. Scénář: Hana Prošková. Hrají: Václav Voska, Miroslav Macháček, Marie Drahokoupilová, Jiří Holý a další.

Napište nám