Slavná komedie Činoherního klubu Praha podle divadelní hry irského spisovatele Seana O’Caseyho s obsazením a v úpravě, jakou režisér zvolil pro televizní zpracování.
Režie a scénář: Jiří Krejčík. Hrají: Jiřina Jirásková, Josef Abrhám, Jiří Menzel, Věra Ferbasová a další.
Pension pro svobodné pány

Oblíbená komedie měla v Činoherním klubu Praha premiéru 19. června 1965. Pro televizní účely ji filmový režisér a autor divadelní úpravy Jiří Krejčík zpracoval v témže roce, televizní premiéru měla 26. prosince. Hlavní ženskou roli Anděly hrála Jiřina Jirásková, mladého pana Mulligana Josef Abrhám, jeho spolubydlícího pak v divadelním provedení ztvárnil a do své emigrace v roce 1967 hrál Vladimír Pucholt, ta televizní byla svěřena Jiřímu Menzelovi, tehdy ještě začínajícímu filmovému režisérovi. Jiří Krejčík pak stejnou hru zpracoval pro film, který je dodnes populární. Roli Anděly si v něm zahrála s temperamentem sobě vlastním Iva Janžurová, role spolubydlícího byla svěřena Jiřímu Hrzánovi. Zainteresovaný divák a milovník této komedie si může srovnat herecké pojetí role pokleslé dívky Anděly dvou skvělých českých hereček, z nichž jedna ji ztvárnila s živočišným a uvolněným komediálním talentem a druhá s neméně mistrnou kresbou chladnokrevně kalkulující „potvory“. Sluší se ještě připomenout menší roli majitelky penzionu, v níž se po letech odmlky zaskvěla komediální prvorepubliková herečka Věra Ferbasová.

Dodejme, že v Činoherním klubu byla ještě inscenace obnovena v roce 1975 a do roku 1991 měla 559 repríz.

Mladý muž bydlící v přísně vedeném penzionu si v noci tajně přivede do pokoje dívku uvolněných mravů, nicméně protřelou a skvěle těžící ze své situace. Neboť jádro komedie tkví v problému, jak se k ránu obtížné dívky zbavit…

Režie a scénář: Jiří Krejčík. Hrají: Jiřina Jirásková, Josef Abrhám, Jiří Menzel, Věra Ferbasová a další.

Napište nám