Bohuš Záhorský

herec

* 5. února 1906

† 22. září 1980

Bohumil Záhorský používal jako herec kamarádštější podoby svého jména Bohuš. Ale kamarádi mu říkali Bohoušek, protože to byl herec a člověk oblíbený a milovaný, který dovedl potěšit.

Tatínek byl profesorem na ČVUT, ale jeho „nezdárný“ syn nedokončil ani reálku, ani konzervatoř. Učednická léta si odbýval přímo na divadelních prknech. Ještě před válkou se v Osvobozeném divadle potkal s pány Voskovcem a Werichem, kteří ho přivedli k filmu. A hned po válce nastoupil do Národního divadla, kde setrval až do svého hereckého důchodu.

Záhorský studoval na Státní konzervatoři s Milošem Nedbalem a s Václavem Tréglem, s nimiž se potom sešel na prknech Osvobozeného divadla. Tam byl jeho první rolí komoří Lang v komedii Golem. Tuto roli si potom o dvacet let později zopakoval i ve filmu. Role intrikánů a padouchů mu potom Voskovec s Werichem psali i v dalších hrách. Tak třeba v revui Robin zbojník hrál Boleslava Ukrutného, což byla satira na Adolfa Hitlera. Byla to v roce 1932 vůbec první karikatura tohoto diktátora.

V Osvobozeném divadle si ale zahrál i jednu sympatickou a velkou roli – básníka Villona ve slavné Baladě z hadrů. Diváci se tenkrát divili, že básník nezpívá, a to ani písničky, v nichž zazněly jeho vlastní verše. Bylo to tím, že Bohuš Záhorský neuměl zpívat. Odvažoval se jen při závěrečných děkovačkách a zlomyslný Jan Werich se vždycky protlačil těsně vedle něho, aby si Záhorského zpívání patřičně užil.

V době, kdy v Osvobozeném divadle hrál velké role, byl pro filmaře stále takzvaným figurkářem, a to i v době, kdy hrál v Národním divadle, tedy od roku 1946. Filmaři však dobře věděli, že když ho do nějaké té epizody obsadí, divákům tím přilepší…

Málokdo ví, že se oblíbený představitel roztomilých dědečků rozváděl až jako senior. Ještě za první republiky potkal svou první ženu Věru, ale moc jim to neklapalo, a tak se velmi brzy rozvedli. Když se chtěl oženit podruhé, ukázalo se, že někde vznikla chyba a rozvedený vlastně nebyl. A tak musel žádat o rozvod znovu. Nakonec vše vyšlo a ve svých pětašedesáti letech se oženil se svou druhou láskou Vlastou Fabiánovou.

Odkazy