Film legendárního režiséra Otakara Vávry o opojení létem a mládím. Lyrická komedie podle hry Františka Hrubína.
Režie: Otakar Vávra. Scénář: Otomar Krejča, Otakar Vávra. Hrají: Vlasta Fabianová, Karel Höger, Jiřina Šejbalová, Bohuš Záhorský a další.

Premiéra Srpnové neděle, první divadelní hry Františka Hrubína, se konala v Národním divadle 25. dubna 1958. Příběh lyrické komedie se odehrává ve dvou horkých dnech v malé jihočeské vsi. Na břehu malého rybníka se scházejí letní hosté a místní mládež. V Hrubínově hře, tak jak je typické pro celé jeho básnické dílo, jde o konflikt mládí a stáří, života a smrti. Mládí zde zastupuje medička Zuzka a její milý Jirka. Ne věkem, ale smýšlením a cítěním k nim patří místní poštmistr a Zuzčin strýc inženýr Mixa. Proti nim stojí stárnoucí poživačná Věra Mixová, její slabošský milenec redaktor Morák a dvojice bezdětných manželů Vachových.

Hra si získala nesmírnou oblibu u obecenstva a vítězně prošla všemi většími českými scénami. Premiéra filmového přepisu se konala 12. května 1961. Otakar Vávra přizval ke spolupráci téměř všechny tvůrce divadelní inscenace pražského Národního divadla. Režisér Otomar Krejča napsal společně s Vávrou scénář. Představitelé hlavních rolí jsou stejní – Karel Höger jako Morák, Vlasta Fabianová jako Mixová, Jiřina Šejbalová a Bohuš Záhorský v roli Vachových a Luděk Munzar jako Jirka. Pouze Radovana Lukavského nahradil v roli poštmistra Miloš Nedbal a roli Zuzky místo Marie Tomášové představovala Miriam Hynková.

Režie: Otakar Vávra. Scénář: Otomar Krejča, Otakar Vávra. Hrají: Vlasta Fabianová, Karel Höger, Jiřina Šejbalová, Bohuš Záhorský a další.

Napište nám