Klasická národní báchorka o statečném mlynáři, který se nebojí postavit vrchnosti s vědomím, že jeho pravda je poctivá a spravedlivá.
Režie a scénář: František Filip. Hrají: Vlasta Fialová, Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Radovan Lukavský a další.
Lucerna

V roce, kdy si připomínáme 170. výročí narození českého prozaika, dramatika a tvůrce historického realistického románu Aloise Jiráska, se na televizní obrazovku vrací klenot dramatické tvorby – televizní adaptace jedné z nejznámějších a nejhranějších her A. Jiráska, jehož díla ani v časovém odstupu neztrácí nic na své působivosti a sdělnosti. Vzniklo líbezné a moudré dílo s pozoruhodně vystiženou atmosférou realisticko-pohádkového motivu samotné předlohy. Zobrazuje něco z národní české povahy, tu poddajnost a posluhování vrchnosti, ale i rebelující duch a touhu po svobodě. Zachycuje mistrovství celé řady nejvýznamnějších herců té doby. Vznešenou a krásnou kněžnu si zahrála V. Fialová, coby hrdého a statného mlynáře můžeme obdivovat R. Brzobohatého. Přesnou charakterizací své postavy vyniká J. Pivec v roli pana vrchního ze zámku, skvělou dvojici vytvořili herecké legendy Z. Štěpánek a J. Kemr v postavách vodníků Ivana a Michala. Manžele Kláskovy si s temperamentem sobě vlastním zahráli V. Menšík a I. Janžurová, muzikanty B. Záhorský a R. Deyl, Haničku mladičká J. Obermaierová, bábu doyenka L. Dostálová a R. Lukavský učitelského mládence Zajíčka.

Televizní Lucerna v režii F. Filipa měla premiéru na Štědrý večer roku 1967 a každá repríza jen potvrzuje, že jde o vynikající inscenaci.

Režie a scénář: František Filip. Hrají: Vlasta Fialová, Radoslav Brzobohatý, Jan Pivec, Radovan Lukavský a další.

Napište nám