Plejáda hereckých osobností v klasické národní báchorce Aloise Jiráska (1967). Hrají: V. Fialová, R. Brzobohatý, J. Pivec, R. Lukavský, L. Dostalová, J. Obermaierová, V. Vejražka, R. Deyl, B. Záhorský, S. Beneš, Z. Štěpánek, V. Menšík, I. Janžurová, J. Kemr a další. Kamera V. Opletal. Scénář a režie F. Filip

Jeden z klenotů dramatické tvorby, velmi zdařilá televizní adaptace jedné z nejznámějších a nejhranějších her A. Jiráska, jehož díla ani v časovém odstupu neztrácí nic na své působivosti a sdělnosti. Dílo s pozoruhodně vystiženou atmosférou realisticko-pohádkového motivu samotné předlohy zobrazuje něco z národní české povahy, tu poddajnost a posluhování vrchnosti, ale i rebelující duch a touhu po svobodě. Televizní adaptace zachycuje mistrovství celé řady nejvýznamnějších herců své doby. Vznešenou a krásnou kněžnu si zahrála V. Fialová, coby hrdého a statného mlynáře můžeme obdivovat R. Brzobohatého. Přesnou charakterizací své postavy vyniká J. Pivec v roli pana vrchního ze zámku, skvělou dvojici vytvořili herecké legendy Z. Štěpánek a J. Kemr v postavách vodníků Ivana a Michala. Manžele Kláskovy si zahráli V. Menšík a I. Janžurová, muzikanty zpodobnili B. Záhorský a R. Deyl, Haničku mladičká J. Obermaierová, bábu doyenka L. Dostalová a R. Lukavský hrál učitelského mládence Zajíčka.

Televizní Lucerna v režii F. Filipa měla premiéru na Štědrý večer roku 1967 a každá repríza jen potvrzuje, že jde o vynikající inscenaci.

Stopáž113 minut
Rok výroby 1967
 ST čb 4:3
ŽánrFilm