Televizní adaptace hry Aloise Jiráska o české národní buditelce, spisovatelce a autorce slavné kuchařky.
Režie: František Filip. Scénář: František Filip, Alois Jirásek. Hrají: Jiřina Šejbalová, Jan Pivec, Jaroslav Marvan, Miloš Nedbal a další.

Příběh nás přenese do Litomyšle roku 1836. Místní měšťanská společnost, která na důkaz dobrého vychování a lepšího původu neopomene zaplést do hovoru nějaké to německé slovíčko, pomlouvá paní Rettigovou (J. Šejbalová, od jejíhož úmrtí uplynulo v těchto dnech 40 let). "Rettička" nejen že bojuje za spisovnou češtinu, je vlastenkou, ale láká k sobě mladé dívky a studenty a půjčuje jim české knihy. Prostě rozvrací staré dobré pořádky. Další senzaci městečka způsobí oznámení o plánované svatbě. Panna Lenka (A. Vránová) si bude brát starého doktora Plavce (M. Nedbal). Když se o tom dozví paní Rettigová, pozve oba snoubence k sobě, každého zvlášť. Myslivec Valenta (J. Langmiler), bývalý Lenčin ctitel, který byl se svým pánem dlouho v cizině, ji totiž poprosil, aby mu pomohla získat Lenku zpět...

Televizní inscenaci hry Aloise Jiráska (od jehož narození uplynulo v těchto dnech 170 let) o české buditelce, spisovatelce, autorce kuchařek, básní i divadelních her - M. D. Rettigové z roku 1961 oživí mistrovství celé plejády našich vynikajících herců.

Napište nám