Jiřina Šejbalová a Vítězslav Vejražka v televizním zpracování klasické české báchorky J. K. Tyla, jež právem náleží do pokladnice české dramatické tvorby.
Režie a scénář: František Filip. Hrají: Jiřina Šejbalová, Vítězslav Vejražka, Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová a další.

Pro dnešní sváteční den jsme do oblíbeného cyklu Pohádka pro pamětníky vybrali televizní zpracování klasické české báchorky J. K. Tyla z Podkrkonoší, kde chudým a zamilovaným pomáhá sám kníže krkonošských duchů Zlatohlav. Sestoupí z hor, aby vyzkoušel lidské " tvory". Vybral si mlynářku Jahelkovou, tvrdohlavou ženu, která nedovolí, aby si její dcera Terezka vzala hodného učitelského pomocníka. Sama se zatvrdila proti všem mužům. Před mnoha lety ji opustil manžel a odešel do světa a ona zůstala s dcerou sama. Od té doby je zklamaná a žádnému ji nechce dát, jen tomu který ji přesvědčí, že Terezku opravdu miluje... Televizní inscenace F. Filipa z roku 1962 zaznamenala neopakovatelné herecké výkony našich předních umělců: J. Šejbalová, V. Vejražka, od jehož narození brzy uplyne 105 let, J. Marvan, L. Pešek, R. Hrušínský, B. Záhorský, V. Chramostová či P. Haničinec.

Napište nám