Milostný příběh z dob, kdy se rodily dějiny moravské a české země.
Režie: Jiří Bělka. Scénář: Oldřich Daněk. Hrají: Eliška Balzerová, Břetislav Slováček, Zdeněk Řehoř, Karel Soukup a další.
Břetislav a Jitka

Z hlubin dávnověku až k dnešním dnům zní legendární vyprávění o krásné chovance kláštera Jitce a statečném Břetislavovi, synu českého knížete Oldřicha a prosté pradleny Boženy. Vtipný apokryf, moderním způsobem využívající polohistorickou, pololegendární látku, vypráví příběh zcela netradičním způsobem.

V půvabném filmovém obrazu z našich dějin se vrátíme do doby, kdy Přemyslovci byli jedinou původem českou panovnickou dynastií, která vládla na území dnešní Moravy a Čech. Břetislav, syn knížete Oldřicha a Boženy, prosté ženy, trpí pro svůj neurozený původ po matce. Setkáváme se s ním v době, kdy se, coby správce Moravy, vydává na cesty do sousedních zemí, aby se oženil. V jeho rozhodnutí hraje významnou roli mocenská politika - svatba s urozenou nevěstou by měla posílit moc rodu. Především ale nechce svému synu připravit takové ponížení, jakého se kvůli neurozenému původu dostávalo jemu…

Televizní film natočil podle scénáře renomovaného vypravěče O. Daňka v roce 1974 režisér J. Bělka, který do hlavních rolí, dvou nezkrotných povah Břetislava a Jitky, obsadil Břetislava Slováčka a Elišku Balzerovou.

Napište nám