Trojice přátel se v adaptaci novely Aloise Jiráska dostává na svých toulkách na zámek v Záhořanech, kde vládne hloupý a mocichtivý správce.
Režie: Bohumil Sobotka. Scénář: František Daniel, František A. Dvořák. Hrají: Jiří Bednář, Jana Preissová, Jiří Němeček, Jaroslav Satoranský a další.

Rozšafný myslivec, svobodomyslný malíř a ušlápnutý kantor se dostávají na svých toulkách na zámek v Záhořanech, kde vládne hloupý a mocichtivý správce. Má půvabnou neteř, kterou hodlá provdat za stárnoucího barona. Terezka se však zamiluje do malíře. Miluje ji i nesmělý kantor - hudebník, jehož skladby vydává správce za své a chce je předvést na slavnosti svému pánovi...

Vtipná dramatizace Jiráskovy povídky vznikla už v roce 1968, ale ani po letech neztratila na svém půvabu. Zásluhou výborného scénáře a režie, ale také díky hereckým výkonům mladé J. Preissové, tehdy ještě Drchalové, J. Přeučila, J. Satoranského a J. Bednáře v rolích tří kamarádů, J. Němečka coby domýšlivého správce, stejně jako B. Záhorského v roli barona. Dílo korunuje nadčasová myšlenka o tom, že přivlastnit si cizí zásluhy, umět se vlichotit panstvu, neumět nic, ale rozhodovat o všem, se může nevyplatit. Alespoň v tomto vtipném příběhu.

Napište nám