Nejslavnější dobrodružství pábitelského šlechtice ve světě fantazie v poetické komedii filmového mága Karla Zemana.
Režie: Karel Zeman. Scénář: Karel Zeman, Jiří Brdečka, Josef Kainar. Hrají: Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Rudolf Jelínek, Karel Höger a další.
Baron Prášil

V 18. století žil na svém sídle nedaleko Hannoveru nepříliš zámožný baron Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen. I když neoplýval hmotnými statky, míval vždy velkou a veselou společnost. Byl mimořádně vtipným vypravěčem fantastických příběhů, které byly tak krásné a nevšední, že se později tradovaly ze století do století a baron Münchhausen se sám stal, aniž by chtěl, jejich hrdinou. Nejznámější knihu, která vypráví jeho historky, napsal G. A. Bürger. A baron Münchhausen, u nás zvaný baron Prášil, se vydal na triumfální cestu světem – a to i světem kinematografie. Již slavný mág stříbrného plátna G. Melies v roce 1907 natočil první Prášilova dobrodružství. Prášilovským mýtem se nechal inspirovat i Martin Frič, který s králem českých komiků Vlastou Burianem natočil Barona Prášila v roce 1940. V roce 1961 vznikl další film na motivy nesmrtelného dobrodruha. Karel Zeman v něm nechal ožít půvabné rytiny Gustava Dorého a vsadil do nich nejen hrdiny starých historek, ale i astronauta Toníka, s nímž romantický baron prožívá některá slavná dobrodružství.

Režie: Karel Zeman. Scénář: Karel Zeman, Jiří Brdečka, Josef Kainar. Hrají: Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Rudolf Jelínek, Karel Höger a další.

Napište nám