Služba přes červené tlačítko
ČT bod (HbbTV)

Co je to HbbTV?

Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s internetem. Proto má název HbbTV - Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby interaktivní služby byly v televizorech různých výrobců a divák nemusel při nákupu televizoru pátrat, která služba mu bude fungovat a která ne.

FAQ

Otázky a odpovědi

Co potřebuji k příjmu HbbTV?

Uživatel potřebuje televizor s podporou HbbTV a připojení k internetu. Jen výjimečně je tato služba dostupná i na jiných přijímačích. Nabídka služeb HbbTV se aktivuje stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači.

Které televizory podporují HbbTV?

HbbTV je univerzální technologie, takže funguje na všech televizorech stejně. Dnes už je tato technologie dostupná téměř v každém televizoru. Přesto doporučujeme ověřit ve specifikaci, že televizor podporuje HbbTV.

Co přináší HbbTV v době internetu?

HbbTV slučuje výhody televizního vysílání s možnostmi příjmu jakéhokoliv obsahu šiřitelného po internetu. Informace lze přenášet jen ve výřezu obrazovky, zatímco divák může dál sledovat i TV pořad. K jednotlivým pořadům mohou vznikat aplikace umožňující divákům hlasovat nebo soutěžit. Vše lze ovládat jednoduše, pouze dálkovým ovladačem.

Jaký je rozdíl mezi SmartTV a HbbTV?

SmartTV (chytrá televize) je televizor připojitelný k internetu. To ale neznamená automatickou podporu HbbTV. Většina Smart TV potřebuje speciální jednoúčelové aplikace vyvinuté jen pro určitou značku přijímačů. HbbTV aplikace se neliší podle výrobců.

Kde mohu přijímat HbbTV České televize?

Vysílání hybridních služeb Česká televize je dostupné na všech programech ČT. Dostupnost garantujeme v pozemní distribuci DVB-T2 a na satelitu (družice Astra 3B, pozice 23,5° E).

Co je ČT bod?

Je to hlavní rozcestník aplikací ČT. Stiskem červeného tlačítka divák vstoupí do úvodní nabídky s názvem ČT bod, kde může vybírat z aktuální nabídky aplikací. Občas zaregistruje i modré tlačítko, které ho upozorní na některé nové aplikace České televize.

HbbTV je nový digitální teletext?

Není tomu tak. HbbTV se využívá zejména pro přístup k video obsahu. Přesto nabízí i další služby, včetně nové podoby Teletextu. Od svého klasického předchůdce se liší nejen grafikou, která je na úrovni internetových stránek, ale také pohodlím ovládání. K pohybu v nabídce lze použít kurzová tlačítka na dálkovém ovládači.

Lze zjistit přes HbbTV co se právě vysílá?

Ano. V nabídce ČT je aplikace TV program. Na rozdíl od standardního EPG zahrnuje fotografie a video ukázky. Aplikace je koncipována i s programem týden zpět a je propojena s aplikací iVysílání, takže obsahuje odkazy na archivované pořady.

V iVysílání HbbTV je stejný obsah jako na webových stránkách iVysílání?

Přesně tak. Hybridní aplikace iVysílání umožňuje přístup ke kompletní databázi videí publikovaných na webu ČT. Zahrnuje tipy a nejsledovanější videa. Pořady jsou přehledně tříděné podle žánrů. Lze je rovněž vybírat podle data nebo podle názvů. Záložka Moje pořady je určena pro individuální výběr oblíbených pořadů.

Co nabízí přehrávač iVysílání?

Videa lze přehrávat až v pěti různých obrazových kvalitách, včetně FullHD. Vybrané pořady obsahují tzv. indexaci. Lze si tak vybrat rovnou ucelenou část pořadu nebo konkrétní zpravodajskou reportáž. V prostředí HbbTV je i vysílání se zvukovým popisem pro zrakově postižené spoluobčany. Nechybí možnost volby titulků pro sluchově znevýhodněné diváky.

Je přes HbbTV dostupné i živé vysílání?

Živé vysílání je přímo součástí aplikace iVysílání. Umožňuje přístup ke standardním televizním kanálům, ale i extra internetové přenosy. Přehrávač pro živé vysílání zahrnuje i možnost posunu zpět v čase, tzv. timeshift. Pro živé přenosy jsou určené i aplikace ČT sport online a ČT24 online. Jsou k dispozici pouze během vysílání živých internetových přenosů.

Jsou k dispozici aplikace i pro děti?

V nabídce je i dětská verze iVysílání, a to aplikace iVysílání :D. Archivní dětské pořady jsou tak k dispozici na jednom místě. Dalšími aplikacemi zaměřenými na naše dětské diváky jsou aplikace ÁbécéDéčko a DIV. V prvním případě se jedná o video kvíz. DIV je vzdělávací projekt.

Je v HbbTV České televize zpravodajství?

V nabídce ČT bodu je zpravodajská lišta v podobě známé z vysílání kanálu ČT24. Aplikace Lišta ČT24 umožňuje divákům pohodlný přístup ke stručnému přehledu zpráv, a to na všech programech ČT. Další zprávy lze dohledat v aplikaci Teletext.

A co počasí?

Ani to nechybí. K dispozici je přímo samostatná aplikace Počasí. Zahrnuje předpovědi počasí pro Českou republiku až na sedm dní dopředu. Předpovědi doplňují neformální komentáře moderátorů počasí ČT. Sami uživatelé si mohou přidat vlastní lokalitu, pro kterou se zobrazí předpověď.

Existují aplikace přímo k televizním pořadům?

První aplikací tohoto typu byla Taneční škola StarDance. Jednalo se o výukové video kurzy společenského tance. Další „pořadovou“ aplikací byl Nejchytřejší Čech. Uživatelé tak získali přístup k dalším kvízovým otázkám a možnost vyzkoušet si své znalosti. Vhodným doplňkem TV vysílání byla i aplikace Peče celá země. Přinesla kompletní nabídku receptů publikovaných ve stejnojmenném pořadu.

Co přináší aplikace Panorama?

Je další aplikací, která navazuje na televizní pořad. Přináší podrobný informační servis z lyžařských středisek v České republice. Kromě záběrů z panoramatických kamer obsahuje celou řadu dalších doplňkových informací o podmínkách v areálech.

Jak je HbbTV užitečné pro sportovní fanoušky?

Sportu je věnován značný prostor. Za několik let provozu se jednalo o celou řadu sportovních projektů. Například o aplikace k MS v ledním hokeji, a to ve všech ročnících již od roku 2012. Dále fotbalové aplikace UEFA EURO 2012 a 2016 a MS ve fotbale FIFA 2014 a 2018. Speciální aplikace jsme vysílali i k letním olympijským hrám v Londýně LOH 2012, následně i k ZOH v Soči.

Zahrnuje ČT bod i nějakou aplikaci k domácím sportům?

Takovou unikátní aplikací je projekt k Extralize ledního hokeje. Přináší velmi podrobné online statistiky ze všech zápasů naší nejvyšší soutěže. Průběžné výsledky s možností vložení do obrazu, přístup k dlouhodobým statistikám apod.

Jaká je budoucnost HbbTV České televize?

HbbTV je dnes jednou z klíčových technologií rozvoje služeb ve vazbě na televizní vysílání. S každou inovací přináší nové technické i obsahové možnosti. Proto i ČT věnuje HbbTV značnou pozornost a průběžně pracuje na rozvoji těchto služeb. I do budoucna plánujeme vyvíjet nové aplikace zaměřené nejen na podporu vysílání, ale i na další významné společenské a sportovní události.