Mobilní aplikace České televize

Video: Jak používat aplikace HbbTV?

Ukázky HbbTV

Mobilní aplikace České televize

Mobilní aplikace České televize

Co je to HbbTV?

Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Proto má název HbbTV - Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby interaktivní služby byly v televizorech různých značek a divák nemusel při nákupu televizoru pátrat, která služba mu bude fungovat a která ne. Univerzálnost použití má zaručit logo HbbTV.

Co potřebuji k příjmu HbbTV?

Uživatel potřebuje televizní přijímač s podporou HbbTV a připojení k internetu. Jen v málo případech je tato služba dostupná i na set-top-boxech. Nabídka služeb HbbTV se aktivuje stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači.

Kde mohu přijímat HbbTV České televize?

Vysílání hybridních služeb Česká televize zahájila v květnu 2012. HbbTV je vysíláno na všech kanálech ČT, a to v následujících distribucích:

  • zemské digitální vysílání sítě 1 (multiplex veřejné služby)
  • zemské digitální vysílání přechodové sítě 11 (DVB-T2)
  • satelitní digitální vysílání ČT (družice Astra 3B, pozice 23,5° E)

Co nabízí HbbTV České televize?

Stiskem červeného tlačítka divák vstoupí do úvodní nabídky „ČT bod“, kde může vybírat z aktuální nabídky aplikací. Občas zaregistruje i modré tlačítko, které ho upozorní na některé programové novinky nebo nové aplikace v nabídce HbbTV České televize.

První HbbTV aplikací byl „Teletext“. Od svého klasického předchůdce se liší nejen grafikou, která je na úrovni internetových stránek, ale také pohodlím ovládání. K pohybu v nabídce lze použít kurzová (křížová) tlačítka na dálkovém ovládači.

Komfortní podobu elektronického programového průvodce (EPG) přináší aplikace „TV program“. Na rozdíl od standardního EPG zahrnuje tato aplikace fotografie i video ukázky. Aplikace je koncipována i s programem týden zpět a je propojena s aplikací „iVysílání“, takže obsahuje odkazy na celé záznamy archivních pořadů. Vybrané archivní pořady je tedy možné spouštět přímo z aplikace „TV program“.

Aplikace „iVysílání“ umožňuje přístup ke kompletní databázi videí publikovaných na webu ČT. Aplikace zahrnuje tipy ČT a nejsledovanější videa. Pořady jsou přehledně tříděné podle žánrů. Lze je rovněž vybírat podle data nebo podle abecedy, a to formou jednoduchého filtrování názvů pořadů. Záložka „Moje pořady“ je určena pro individuální výběr oblíbených pořadů. Videa lze přehrávat v různé obrazové kvalitě. Divák žádající vysokou kvalitu může zvolit obraz ve FullHD rozlišení. Naopak, diváci s pomalejším připojením k internetu mohou volit nižší kvality. Vybrané pořady obsahují tzv. indexaci. Lze si tak vybrat rovnou ucelenou část pořadu nebo konkrétní zpravodajskou reportáž. V prostředí HbbTV je i vysílání se zvukovým popisem pro zrakově postižené spoluobčany, tzv. služba Audio Description. Nechybí ani možnost volby titulků pro sluchově znevýhodněné diváky.

Součástí aplikace iVysílání je i živé vysílání. Umožňuje přístup ke standardním televizním kanálům, ale i extra internetové přenosy. Opět s možností volby kvality obrazu. Přehrávač pro živé vysílání zahrnuje i možnost posunu zpět v čase, tzv. timeshift.

Pro živé přenosy jsou určené i aplikace ČT sport online a ČT24 online. Jsou k dispozici pouze během vysílání živých internetových přenosů. K nabídce těchto přenosů se pak přistupuje užitím zeleného tlačítka.

Aplikaci „iVysílání“ vhodně doplňuje její dětská verze. Díky aplikaci „iVysílání :D“ jsou k dispozici archivní dětské pořady na jednom místě.

Dalšími aplikacemi zaměřenými na naše dětské diváky jsou aplikace ÁbécéDéčko a DIV. V prvním případě se jedná o video kvíz. DIV je vzdělávací projekt.

V nabídce hybridní televize ČT je i zpravodajská lišta v podobě známé z vysílání kanálu ČT24. Aplikace „Lišta ČT24“ umožňuje divákům pohodlný přístup ke stručnému přehledu zpráv. Zpravodajskou lištu v HbbTV může divák aktivovat kdykoliv a hlavně na jakémkoliv kanálu ČT. Nad rámec standardního zobrazení lze obsah lišty rozbalit, takže celý přehled zpráv je k dispozici přehledně vcelku.

Populární je aplikace Počasí. Zahrnuje předpovědi počasí pro Českou republiku až na sedm dní dopředu. Předpovědi doplňují neformální komentáře moderátorů počasí České televize. Sami uživatelé si mohou přidat vlastní lokalitu, pro kterou se zobrazí předpověď.

Výhodou HbbTV je, že běží na pozadí televizního vysílání. Proto lze vhodně obohatit standardní televizní pořad o další doplňkový obsah. První aplikací tohoto typu byla Taneční škola StarDance. Jednalo se o výukové video kurzy společenského tance.

Další aplikací, která vhodně navazuje na televizní pořad Panorama, je stejnojmenná aplikace, která přináší na HbbTV obrazovky podrobný informační servis z lyžařských středisek v České republice. Kromě záběrů z panoramatických kamer obsahuje celou řadu dalších doplňkových informací o podmínkách v areálech. K dispozici je přehled sjezdových a běžeckých tratí, u každého střediska je panoramatická mapa apod. Součástí aplikace je i jednoduché vyhledávání, nechybí ani záložka „Moje střediska“ pro výběr středisek dle uživatele.

Obsah ve vazbě na pořad zahrnovala také aplikace „Nejchytřejší Čech“. Uživatelé tak získali přístup k dalším kvízovým otázkám a možnost vyzkoušet si, co dokáže jejich mozek.

Značný prostor věnujeme aplikacím k významným sportovním událostem. Za několik let provozu této služby nabídla Česká televize svým divákům několik ojedinělých sportovních projektů. Jednalo se mj. o aplikace k MS v ledním hokeji, a to ve všech ročnících již od roku 2012. Dále fotbalové aplikace UEFA EURO 2012 a 2016 a MS ve fotbale FIFA 2014 a 2018. Samostatné projekty nabídla k letním olympijským hrám v Londýně LOH 2012, následně i a následně k ZOH v Soči.

Co přináší HbbTV v době internetu?

Hybridní televize slučuje na obrazovce výhody standardního televizního vysílání s možnostmi příjmu jakéhokoliv obsahu šiřitelného po internetu. Odkazy na text, fotografie, audio či video mohou být synchronizovány s právě vysílaným pořadem. Informace lze přenášet jen ve výřezu obrazovky, zatímco divák může dál sledovat i televizní pořad. Například při sledování sportovního utkání si může divák vyhledat průběžné výsledky jiných zápasů apod. K jednotlivým pořadům mohou vznikat další aplikace umožňující divákům hlasovat nebo soutěžit. Vše lze ovládat jednoduše, pouze dálkovým ovladačem.

Jaký je rozdíl mezi tzv. SmartTV a HbbTV?

SmartTV („chytrá televize“) je televizor připojitelný k internetu. To ale neznamená automatickou podporu HbbTV. Většina „Smart TV“ dosud potřebovala speciální jednoúčelové aplikace, tzv. widgety, vyvinuté vždy speciálně jen pro určitou značku přijímačů.

HbbTV je univerzální technologie, takže funguje na všech televizorech stejně. Dnes už je tato technologie dostupná téměř v každém televizoru.