Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli bláznivé české komedie o ohroženém cirkusovém představení (1954). Dále hrají: R. Hrušínský, L. Lipský, F. Filipovský, R. Deyl ml., I. Kačírková, J. Kemr, E. Fiala, M. Kopecký, B. Záhorský a další. Scénář I. Osvald. Režie O. Lipský

Debut Oldřicha Lipského byl natočen bez nároků na velké umění a vyjadřoval spíše režisérovu lásku k cirkusu a celoživotní náklonnost k humoru. Bláznivá komedie o vyprodaném představení, které se vlastně nemělo konat, protože zaměstnanci cirkusu měli náhradní volno, nám nabízí pohled do jeho zákulisí, pod plachtu manéže, kde své umění předvádí řada vynikajících artistů. Jaroslav Marvan zde ztvárnil roli furiantského inspicienta, který podniká všechno možné i nemožné, aby návštěvníci z venkova nepoznali, že večerní vystoupení je šité opravdu velmi horkou jehlou.

Film sklidil velký úspěch nejen doma (Cena za filmovou veselohru na VIII. MFF v Karlových Varech) ale i v zahraničí – byl uveden na MFF v Edinburghu a byl prodán do 54 zemí světa. Ještě dnes je to film, který překvapí svou životností, rytmem a úrovní artistických výkonů a klaunských čísel.

Napište nám