Vysílání

Vysílání

Jak naladit programy České televize

Jak postupovat, když v pozemním vysílání nemůžete naladit některý z programů České televize

Jak naladit programy České televize — Vše o ČT — Česká televize

Vše o ČT

Česká televize

 • zřízena ke dni 1. ledna 1992
 • statutární orgán: generální ředitel jmenovaný Radou České televize na šestileté období
 • Kontrolní orgán: Rada České televize
 • Organizační části ČT v Praze, TS Brno a Ostrava

další základní informace o ČT

Jak naladit programy České televize

Jak postupovat, když v pozemním vysílání nemůžete naladit některý z programů České televize

Vzhledem k tomu, že probíhá přechod na pozemní vysílání v normě DVB-T2, nebude možné v některých případech naladit v období přechodu některé programy České televize tak, jak jste byli dosud zvyklí.

Pro nové naladění vysílacích kanálů je třeba na přijímači spustit buď automatické ladění, nebo příslušný kanál naladit ručně. Směrovaní antény, ani její polohu není třeba upravovat, protože se nemění stanoviště vysílače ani polarizace antény.

V domech, kde se šíří signál pomocí společných televizní antén, bude třeba v některých případech tento rozvod upravit. V této situaci je třeba se obrátit na správce domu.

Pokud máte s naladěním potíže, přečtěte si následující návod, který Vás provede jednotlivými kroky. Nebo zavolejte našim operátorům na Divácké centrum, kteří vám ochotně pomohou, a to každý den od 7:30 do 20 hodin na telefonním čísle 2 6113 6113.

Jaké jsou možnosti příjmu programů České televize

Co dělat, pokud nemůžete nové kanály naladit a televizní programy přijímáte v pozemním vysílání (tedy přes anténu)

Na většině nových přístrojů proběhne proběhne doladění nových kanálů automaticky, tedy bez vašeho zásahu. Pokud to váš přístroj umožnuje, je vhodné, abyste si nové stanice přesunuli mezi oblíbené programy na lepší pozici. Nové programy se totiž většinou automaticky objeví až na konci všech dosud přiladěných stanic. Pokud nové kanály v nabídce vašich programů nejsou, potom postupujte podle následujícího návodu:

Nejprve zjistěte, zda k vám dosahuje signál sítě, kterou chcete přijímat

 1. Otevřete si mapu pokrytí. Vydejte se na internetové stránky Českého telekomunikačního úřadu: dtv.ctu.cz. Na těchto stránkách zjistíte, jestli požadovaná síť pokrývá vaši adresu.
 2. Navolte požadovanou síť. Vyplňte webový formulář v levé sekci stránky podle tabulky:

  Přechodová síť 11

  Síť 1

  Služba

  Digitální televize

  Digitální televize

  Rozsah vysílání

  Přechodové

  Celoplošné

  Název sítě

  Přechodová síť 11

  Vysílací síť 1

 3. Zadejte svoji adresu. Do kolonky „Vyhledávání adresy“, která se nachází pod mapkou, zadejte poštovní adresu místa příjmu a stiskněte enter. Podle intenzity zabarvení mapky zjistíte, jak silný signál je na zadané adrese.
 4. Najděte vhodný vysílač. Po zadání adresy se na mapě objeví adresní bod a až 5 spojnic k vysílačům. Po kliknutí na spojnici se zobrazí terénní profil k vysílači, jeho vzdálenost, azimut a parametry vysílače. Je třeba vybrat pokud možno blízký vysílač, v cestě jehož signálu na terénním profilu šíření není překážka. Mapku můžete oddalovat i přibližovat navigací v pravém horním rohu obrázku na svislé ose „+“ a „-“.
 5. Použijte údaje vysílače, který jste nalezli. Azimut určuje, jakým směrem natočit anténu. Položka „Kanál/pol.“ představuje číslo kanálu, které je třeba zadat při ručním ladění, a polarizaci, která říká, zda příčné prvky antény umístit horizontálně nebo vertikálně. ERP je vyzářený výkon vysílače.

Máte-li signál, zkuste naladit svůj přijímač

Pokud jste z mapky zjistili, že na zadané adrese máte signál, a přesto se vám nový program nenaladil automaticky, je nutné ladění televizoru zadat ručně.

Uvádíme zde typické ladění přijímače, označení funkcí u některých typů televizorů mohou být ale odlišná:

 • Vstupte v nabídce vašeho televizoru do MENU
 • Vyhledejte sekci NASTAVENÍ/SETTING
 • Zvolte funkci LADĚNÍ/TUNE
 • Doporučujeme pak vybrat možnost MANUÁLNÍ LADĚNÍ/MANUAL. To po vás bude vyžadovat zadání čísla kanálu v místě příjmu. Je to to číslo, které jste si opsali z mapky na stránkách ČTÚ.
 • Můžete ale zvolit i variantu AUTOMATICKÉ LADĚNÍ/AUTOMATIC. Zde sice nemusíte žádný údaj zadávat, ale dojde k proladění všech dostupných kanálů v místě příjmu. Jde tedy o způsob pomalejší, kdy se vám navíc mohou naladit i kanály, o které nemáte zájem, a dříve naladěné kanály budou zrušeny.

Co dělat, pokud nemůžete naladit pozemní vysílání a televizní programy přijímáte přes kabelovou televizi nebo satelit

 1. Kabelové televize
  Všechny programy ČT najdete automaticky v základní nabídce svých programů. Seznam poskytovatelů kabelových televizí najdete na webových stránkách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
 2. Satelit
  Všechny programy ČT je možné přijímat i z družice, a to na stejné pozici a ve vysokém rozlišení (Astra 3B - 23,5° východně).

Které pořady mohu sledovat online?

Na webových stránkách www.ceskatelevize.cz mohou diváci sledovat zejména vlastní pořady České televize. Na pořady, které lze přehrát online, najdou diváci odkaz na v záložce TV program či v záložce iVysílání. Divákům stačí též zůstat na hlavní stránce České televize a v dolní části otevřít některý z pořadů v rubrice „Právě běží v TV“.

Najdu vysílání ČT :D i na webu www.decko.cz?

Pořady vysílané na ČT :D mají své stránky také na www.decko.cz. K pořadům tu děti najdou i hry, které tematicky navazují na konkrétní pořady a rozšiřují program. Pro nejmenší děti, které ještě neumějí číst a psát, jsme připravil tým ČT :D na novém webu Pískoviště. Počítáme i s verzí pro tablety a chytré telefony.

Poslední aktualizace 8. 3. 2019, Karel Moulík