Vše o ČTHistorie televizního vysílání

Historie televizního vysílání

Televize v našich zemích vysílá více jak sedmdesát let. Nejprve jako Československá televize a po zániku federace jako Česká televize. Její zkušební vysílání bylo zahájeno 1. května 1953 z pražského studia v Měšťanské besedě.

Historie České televize1992 - 2023

Česká televize vznikla k 1. lednu 1992 podle zákona o České televizi (č. 483/1991 Sb.) jako televize veřejné služby. V současné době vysílá na šesti programech (ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D, ČT art). Generálním ředitelem České televize je od 1. 10. 2023 Jan Souček.

Historie Československé televize1953 - 1992

V Československu televize začala dělat první krůčky již ve 30. letech minulého století. Než se však mohlo dospět ke konkrétním výsledkům, veškerou aktivitu přerušily válečné události. Po osvobození v květnu 1945 byl výzkum obnoven. Zahájením zkušebního vysílání v květnu 1953 začínáme počítat historii Československé televize.

Historické milníky

Rada ČT zvolila novým generálním ředitelem Jana Součka

Skončilo vysílání programu zaměřeného na archivní pořady ČT3

Spuštěna nová videoplatforma iVysílání; představuje novou generaci původních služeb iVysílání a stránek pořadů (Pořady A-Z) na webu ČT

Začal vysílat program zaměřený na archivní pořady ČT3

ČT uskutečnila první televizní přenos v historii ČR z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Astronaut NASA Andrew Feustel poskytl redaktorovi ČT exkluzivní rozhovor přímo z laboratoře Destiny. Signál putoval přes několik družic až do Nového Mexika, odkud ho poslal satelit EBU.

Rada ČT zvolila generálním ředitelem ČT opětovně Petra Dvořáka.

Začal vysílat program zaměřený na dětské diváky ČT :D (Déčko) a program zaměřený na kulturu a umění ČT art

ČT spustila jako první tuzemský vysílatel funkci červeného tlačítka neboli HbbTV

Zahájeno vysílání sportovního programu ČT4 SPORT

Zahájeno vysílání zpravodajského programu ČT24

Zahájen zkušební provoz živého internetového vysílání. Zkušební provoz se týkal zpravodajských pořadů

Česká národní rada zřídila Českou televizi

Zprovozněn nový objekt televizního zpravodajství na Kavčích horách

Zahájeno vysílání 2. programu Čs. televize

Televizní studia obsazena okupačními vojsky Varšavské smlouvy; legální vysílání probíhá z náhradních pracovišť

Zřízena Československá televize jako samostatná instituce

Zahájeno pravidelné televizní vysílání

Zahájeno zkušební televizní vysílání z Ústředního televisního studia Praha

Projekt historické a teoretické analýzy televizní tvorby

Odborná reflexe televize jako média.

Studie - přehledy - analýzy

Budova ústředního ředitelství ČST na Gorkého náměstí obsazena okupačními vojsky

21. srpna 1968

Protiokupační vysílání ČST

Připomíná-li se dnes protiokupační vysílání, vybaví se většině především to rozhlasové. Protiokupační televizní vysílání přitom bylo neméně důležité. Pro jeho aktéry dokonce nebezpečnější, neboť televizní technika je těžko přehlédnutelná a lidé vystupující na obrazovce ztráceli anonymitu.

Československá televize 21. srpna vysílala z budovy Měšťanské besedy již od rána mimořádné zpravodajství. Zprávy a prohlášení četla hlasatelka Kamila Moučková. V průběhu dopoledne pak studio obsadili sovětští vojáci a přerušili vysílání. Televizní pracovníci proto přesunuli vysílání do studia Skaut, a poté na vysílač Cukrák, který byl ovšem v poledne obsazen okupačními vojáky. Znovu se televize divákům ozvala až v podvečer z náhradního pracoviště v Tesle Hloubětín.

Od 21. do 27. srpna 1968 byla činnost televize ochromena obsazením jejích objektů okupačními vojsky a pravidelný program proto nevysílala. Techničtí a programoví pracovníci za velmi obtížných podmínek připravovali vysílání pouze z provizorních improvizovaných pracovišť: z Výzkumného ústavu A. S. Popova pro sdělovací techniku v Praze, z objektů v Praze na Petřinách a na Zahradním Městě a rozestavěného objektu Kavčích hor. Také z televizních vysílačů Kleť a Krašov. Stejně tak se pracovníkům brněnského televizního studia dařilo udržovat spojení z vysílače Kojál a pracovníkům ostravského studia tajně přes přenosový vůz z restaurace U Havránků v Ostravě-Zábřehu poté, co se přiblížily tanky k vysílači Hošťálkovice.

Na místě budoucího vysílače Ještěd bylo spuštěno Studio Sever. Všechna tato vysílání byla později normalizační mocí prohlášena za ilegální. Programoví a techničtí pracovníci, kteří se na nich podíleli, poté nesli v profesních, a také v osobních životech během let normalizace neblahé následky.

Televizní technici se tedy v úzké spolupráci s pracovníky spojů a výzkumného ústavu televizní techniky postarali o to, aby ČST nepřestala během prvních okupačních dnů vysílat a známí komentátoři a osobnosti veřejného života mohli promlouvat k divákům po celou kritickou dobu až do návratu československých politiků z Moskvy 27. srpna 1968. Součástí protiokupačního vysílání byly filmové záběry dokumentující dění v okupované Praze a okolí, natočené ve velmi nebezpečných podmínkách. Filmové materiály byly také složitě dopravovány do Rakouska a pak šířeny sítí Eurovize do celého světa.

Televizní vysílání v obtížných okupačních podmínkách bylo vysoce oceňováno zahraničními novináři. Vnitrostátní ohlas činnosti Československé televize v srpnových dnech byl zpočátku velmi pozitivní, ale s nástupem normalizace se měnil. Řada pracovníků televize byla za výkon své práce vyslýchána na Státní bezpečnosti, během politických prověrek bylo mnoho z nich odvoláno z řídících míst, nebo ze služeb televize propuštěno. V době normalizace byla často opakována propagandistická teorie o existenci kontrarevolučních sil v Československé televizi a o jejich podvratné činnosti.

Čtěte na stránce Období 1968-1969