Vladimír Dlouhý

herec

* 10. června 1958

† 20. června 2010

Vladimír Dlouhý měl neuvěřitelný talent, říkalo se, že na jevišti nehrál, ale existoval. Stačil mu jeden typicky uhrančivý pohled nebo gesto, aby přesně popsal charakter.

V 6. třídě získal roli v Kachyňově filmu Už zase skáču přes kaluže. Na další dětský konkurz si už došel sám, rodičům to oznámil, až když roli dostal.

Nejdříve šel do učení na zedníka, ale zdržoval se tam pomálu a prý ostatním kazil morálku, až sama škola napsala rodičům, ať Mirka přihlásí na konzervatoř. Jeho popularita rostla a po roli Petra v seriálu Arabela byl doslova obletovaný ženami. Mládí prožíval bouřlivě. „Byl křehký, a tak si hrál na haura, byla to jeho obrana,“ říkali jeho kolegové. Před divadlem šlo ale všechno stranou. Jednou se žaludečními vředy odehrál v kuse 14 představení, při posledním ho z jeviště odvezli záchrankou přímo do nemocnice.

Uměl jít do všeho naplno a součástí jeho života se tak stal i alkohol. Nikdy ale nezasahoval do jeho herectví, na každou filmovou i divadelní roli byl perfektně připravený. V pozdějším věku při natáčení potkal svou osudovou ženu, herečku Petru Jungmannovou. Nebylo to ale snadné, jednou byla zadaná ona, podruhé on, až napotřetí se sešli ve správný čas. Petra vnesla do jeho života zklidnění. Vzali se a narodila se jim dvojčata.

Velké pracovní nasazení a vášnivý život si nakonec vybraly svou daň. Vladimír Dlouhý zemřel deset dní po svých 52. narozeninách. Téměř do poslední chvíle ale hrál, tak jak pro něj bylo typické – na plno.

Odkazy

Fotografie