Jiří Schmitzer, který brzy oslaví sedmdesáté narozeniny, ve filmovém dramatu mužů určených k likvidaci v komunistickém uranovém lágru padesátých let (1996). Dále hrají: V. Dlouhý, K. Heřmánek, M. Šteindler, R. Holub, A. Goldflam, M. Noga, J. Schmid, L. Suchařípa, S. Zindulka, J. Krampol, M. Vladyka, J. Čenský, V. Venclík, B. Rychlík a další. Scénář J. Stránský. Kamera I. Šlapeta. Režie H. Bočan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Film režiséra H. Bočana a scenáristy J. Stránského byl brzy po své premiéře v roce 1997 vyznamenán řadou prestižních cen – Českým lvem, Trilobitem, Stříbrnou nymfou v Monte Carlu a dalšími. Odehrává se v komunistickém vězení padesátých let.

Přirozenou autoritou v komunistickém lágru je Jarda Svoboda (J. Schmitzer, který brzy oslaví životní jubileum) a je to právě on, kdo musí řešit s ostatními mukly novou situaci. Po odhalení stalinského kultu se náhle mezi vězni, pracujícími v uranových dolech, ocitá muž, který ještě nedávno rozhodoval o jejich životě a smrti, vysoce postavený plukovník, velitel trestaneckých zařízení Dobrý (K. Heřmánek). Autentická situace, v níž se bývalý věznitel stává spoluvězněm, vytváří prostor nejen pro svědectví o době, ale i pro zamyšlení nad obecně platnými otázkami viny a odplaty, otázkami univerzální odpovědnosti.

Film natočený podle povídky J. Stránského z jeho sbírky Štěstí je inspirován skutečnými událostmi, situacemi a lidmi, kteří opravdu žili, nebo dosud žijí. Stejně jako hrdinové filmu, byl i jejich autor dlouhá padesátá léta „mužem určeným k likvidaci“ – muklem.

Jiří Schmitzer
herec a hudebník

Jiří Schmitzer

* 25. 11. 1949


Stopáž97 minut
Rok výroby 1996
 ST
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize