Letošní jubilantka Anna Geislerová v dramatickém příběhu prostitutky zvané Tonka Šibenice. Televizní zpracování hry Ludvíka Aškenazyho, od jehož narození letos uplynulo 100 let.
Režie a scénář: Jindřich Mann. Hrají: Anna Geislerová, Jana Šulcová, Eva Holubová, Pavel Landovský a další.

Příběh mladé prostitutky zachytil novinář a spisovatel Egon Erwin Kisch ve své povídce Nanebevstoupení Tonky Šibenice v roce 1921. Byl několikrát zpracován, filmově již v roce 1930, pro jeviště ho přepracoval A. Longen.

Tématu se chopil i spisovatel Ludvík Aškenazy (vzpomeňme letošní dvojí výročí – 100 let od narození uběhlo 24. 2. a 18. 3. uplynulo 35 let od jeho úmrtí). Právě podle jeho divadelní hry vznikl v roce 2001 televizní film, jehož režie se ujal Jindřich Mann, Aškenazyho syn (jeho matkou byla dcera Heinricha Manna, známého spisovatele).

Tonka (letošní jubilantka A. Geislerová) je hezké mladé děvče. Přišla z vesnice a teď žije v jednom z nejlepších nevěstinců v Praze. Se svým půvabem má úspěch, zamiloval se do ní mladý hrabě (V. Dlouhý), dokonce jí slibuje svatbu. Když přijde do nevěstince policejní komisař (V. Preiss) a žádá, aby madam (J. Šulcová) vybrala jednu prostitutku, která má strávit poslední noc s odsouzencem na smrt, neboť je to jeho poslední přání, Tonka se dobrovolně přihlásí. Jde se svou naivitou i dobrosrdečností do vězení a tam si popovídá s vrahem mladých žen Prokůpkem (P. Landovský). Netuší, že se tím společensky deklasovala ve světě, který jí byl doposud nakloněn…

Režie a scénář: Jindřich Mann. Hrají: Anna Geislerová, Jana Šulcová, Eva Holubová, Pavel Landovský a další.

Napište nám