Hraběnky

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 41  
Sdílet
| Poslat odkaz

O seriálu

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Člověk nemusí rozumět snům svých blízkých, ale musí chápat, že je mají.

Tak nějak by mohlo znět motto sedmnáctidílného seriálu z prostředí současné vesnice, jehož hrdina Josef Hrabě, soukromý zemědělec, podřídil celý svůj život budování rodinné farmy. Má k tomu ideální podmínky: pozemky, stroje, zkušenosti, ale hlavně manželku a čtyři už dospělé dcery. Až na to, že jejich představy o životě se od těch otcových poněkud liší. A tak když Hrabě trochu nesmyslně přikoupí další pozemky, místo aby myslel na tajná přání svých blízkých, rodina se vzbouří. Ženy odmítají být levnou pracovní silou, neslyší na jeho argumenty, že pracují na svém a že jednou mu budou všichni vděční. Srdce našich „Hraběnek“ totiž momentálně více zaměstnává tajemný mladý muž, který se přistěhoval do vesnice, aby si tady založil truhlářství…

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Struktura vesnické ságy je pochopitelně složitější. Rodinné vztahy, lásky čtyř dcer pana Hraběte, jejich vítězství i pády se prolínají se životem vesnice, sousedskými intrikami i komunální politikou. Pospolitost vesnice eroduje závist, lidé splácejí účty za doby již dávno minulé a často se neumějí přizpůsobit změnám, která přináší moderní doba včetně vstupu republiky do EU. Svým způsobem se ve vesničce při německých hranicích stále stýká východ se západem. Totálně jiný je svět ukrajinské manželky truhláře Honzy a podivínského syna bývalé sudetské rodiny, která se sem vrací, protože z německé podpory se tady žije snadněji… Ale tragická událost obrátí naruby životy našich hrdinů a všechny plány, sny a ideály postaví na hlavu…

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Scénáře vznikly z autorské dílny manželů Pelantových, autorů např. seriálů Ranč U Zelené sedmy či Hop nebo trop, a proto vyprávění nechybí smysl pro rodinu, venkov i laskavý humor. Osudy hrdinů jsou však tentokrát dramatičtější, obraz současného venkova méně idylický. V malé české vesničce u německých hranic se stále dotýká Východ se Západem a dědictví minulosti na sebe nedává zapomenout.

Podstatnou roli ve vyprávění hraje příroda – mimo jiné i proto padla volba na režiséra Jaroslava Brabce, který ve svých dílech (např. Krvavý román, Kuře melancholik, Charta 77, Zlatá brána) vždy prokázal mimořádný smysl pro filmové vidění a nezapřel v sobě původní profesi filmového kameramana. Jedná se tak o seriálový debut bytostného filmaře.

Seriál však táhnou především herci, a tak se diváci setkají v Hraběnkách s celou řadou hereckých hvězd v čele s Josefem Abrahámem a Janou Hlaváčovou. Z těch mladších jmenujme například Richarda Krajča, Andreu Elsnerovou nebo Lenku Vlasákovou.

Diskuse diváků
 • nadšený divák 27. 4. 2020 16:48

  Hraběnky pokračování

  Doufám že tento seriál budete ještě někdy opakovat, je můj nejoblíbenější. Moc rád jezdím do Teletína …

 • Magdalena 30. 10. 2018 22:33

  Dobrý den, budete prosím v nejbližší době opakovat?

 • Martin 10. 10. 2015 19:50

  Dobrý den, také by mě velice zajímalo, zda budete tento seriál opakovat. Nebo bude pokračování?…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 55 minut – Rok výroby: 2007 – ST
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.