Ota Sklenčka

herec

* 19. prosince 1919

† 10. října 1993

Ota Sklenčka toužil stát se lékařem, a kdyby Hitler na podzim roku 1939 nezavřel vysoké školy, asi by se jím i stal.

Rozhodla souhra náhod. Před pracovním nasazením v Reichu se ukryl do Horáckého divadla v Jihlavě. Divadelní múze se zalíbil a panu Sklenčkovi se zase zalíbila jeho herecká kolegyně Nina Popelíková. Po jejím boku už zůstal po celý život. Jejich manželství potvrzuje, že se protiklady přitahují. Ona byla temperamentní a rychlá, on pomalý. Ona byla nesmírně zručná a zvládala doslova „devatero řemesel“, on se manuální práci vyhýbal. Takže zatímco Nina na chalupě třeba betonovala, „hlava rodiny“ odešla na houby. Velice se ale milovali. Když zemřela, život mu zešedl a ze ztráty se už nikdy docela nevzpamatoval.

Jako na srdečného a laskavého člověka na něj vzpomínají nejen přátelé a kolegové, ale i jeho studenti. Divadelní akademii sice musel v sedmdesátých letech opustit, ale opouštěl ji nerad a studenti ho pouštěli také neradi.

Od herectví odpočíval u svých koníčků, maloval, sbíral brouky a kameny a na sklonku života také rybařil. Tužku nebo malířskou paletu měl u sebe neustále. Kreslil kolegy, humorná přáníčka, ale nejraději maloval přírodu a krajinu. Je obdivuhodné, že všechny své talenty, které dostal do vínku, kultivoval jen vlastní pílí a žádnou školu k tomu nepotřeboval.

Odkazy