Josef Bek a Rudolf Hrušínský v unikátní adaptaci novely Stefana Zweiga, kterou originálním způsobem zpracoval významný český režisér a zakladatel Laterny magiky Alfréd Radok.
Režie a scénář: Alfréd Radok. Hrají: Rudolf Hrušínský, Josef Bek, Ota Sklenčka, Rudolf Deyl a další.

22. dubna uplynulo 45 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých a evropských režisérů druhé poloviny 20. století a zakladatele Laterny magiky Alfréda Radoka (*17. 12. 1914 – †22. 4. 1976). Jako vzpomínku na tohoto velkého umělce a vizionáře uvádíme adaptaci novely Stefana Zweiga, kterou mistrovským způsobem zpracoval pro televizní obrazovku.

Režisér a scenárista Alfréd Radok příběh originálně vystavěl jako fiktivní živé televizní vysílání, jež svědčí o jeho pozoruhodné práci s časem a prostorem. Snímek byl natočen polodokumentární formou jako televizní reportáž o postavách novely Stefana Zweiga (komentátorem je zde mladý Josef Zíma). Zjišťujeme příčinu zhroucení bývalého vězně dr. Beneta (Josef Bek), který na lodi Victoria porazí v šachu světového velmistra Mirko Čentoviče (Rudolf Hrušínský). Na lodi Victoria probíhá rekonstrukce událostí oné – pro Beneta tolik osudné – šachové partie. K rekonstrukci jsou přizváni někteří svědci události. Radok si mistrně hraje s realitou a fikcí, která se nám sbíhá v jedno, a do hry je tak s důvtipem zatažen i samotný divák.

Napište nám