Radovan Lukavský jako kriminalista Hora vyšetřuje případ vraždy mladé ženy, která se zapletla do obchodu s drogami (1977). Dále hrají: A. Filip, O. Vízner, J. Andresíková, J. Kanyza, J. Krampol, O. Sklenčka, I. Vyskočil a další. Scénář V. Šašek a M. Hubáček. Kamera J. Hanuš. Režie O. Fuka

Na podlaze leží mrtvá žena. O něco dále se sklání policejní lékař nad bezvládným tělem zraněného muže. Jde o manžele Evu a Zdeňka Nejtkovy. Je tu ještě jedna podivná věc – roztříštěné akvárium. Někdo však rybičky posbíral a umístil je do jiné nádoby, aby mohly žít. Co se tu odehrálo?

Detektivní povídka Hany Proškové „Prostý případ statistiky“ se stala motivem pro Václava Šaška a Miroslava Hubáčka, kteří napsali na jejím základě scénář k českému kriminálnímu filmu „Zlaté rybky“. Poprvé v českém filmu se děj napínavého pátrání odehrává v prostředí překupníků drog a zachycuje osudy narkomanů, které nejsou příliš radostné. Po pachateli podivné vraždy pátrá vyšetřovatel Hora, kterého ztělesnil Radovan Lukavský.

Napište nám