Příběh skupiny mladých zdravotních sestřiček, které prožívají první dny osvobození v malé pevnosti v Terezíně, kam přišly pomoci likvidovat výskyt tyfové epidemie.
Režie: Marcel Dekanovský. Scénář: Alexander Lukeš. Hrají: Jana Březinová, Petr Pelzer, Alice Chrtková, Nela Boudová a další.

Drama vypráví o obětavosti mladých žen, které se chtěly věnovat zdravotnické práci. Nelehká doba si vyžádala statečné činy.

Blíží se konec války, Hitler spáchal sebevraždu, a v Terezíně vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Studentky zdravotní školy mají před maturitou, když je osloví jejich třídní učitelka, aby v kritické situaci pomohly. Akce je dobrovolná. Dívky se přihlásí a odjíždějí do Terezína s nažehlenými uniformami a idealistickými představami. Krutě narazí na realitu. Vězni i některé z budoucích sester by rády utekly, ale Terezín je zavřený, aby se nákaza nerozšířila. A slíbené posily sestřiček z jiných měst nepřijíždějí. Karanténa ještě nekončí, ale posléze pomoc přijíždí a první vězni odjíždějí. Dívky čeká návrat do Prahy, ne všem se ale bohužel podaří. Prožily v drsném prostředí svou maturitu.

Třídní učitelku Miláčkovou hraje Jana Březinová, od jejíhož narození letos uplyne 80 let a zároveň nedávno uplynulo 20 let od jejího úmrtí.

Napište nám