Dnes se vydáme s Karlem IV. na jeho poslední pouť. Zemřel král. Ale smrtí Karlova slavná cesta dějinami zdaleka nekončí

Obsah dílu

Přehrát vše


Události spojené s pohřbem Karla IV. zaměstnávají historiky, archeology a restaurátory dodnes. Přestože od smrti Karla IV. uplynulo už skoro sedm století, můžeme do oněch dnů nahlédnout podrobněji, než byste možná čekali. Víme nejen to, kudy procházel jeho pohřební průvod, ale třeba také kolik světlonošů šlo v jeho čele. Zveme vás na pohřeb Otce vlasti do zasněžené Prahy.

Dobové rukopisy popisují nejen velkolepé zádušní ceremoniály, ale třeba i takové detaily, jako byla barva a vzor látek, ze kterých bylo ušito Karlovo pohřební roucho. Je s podivem, že navzdory mnohdy barbarskému zacházení dalších generací, se nám fragmenty pohřební výbavy císaře a jeho rodiny dochovaly. V restaurátorské dílně Pražského hradu pracovali na jejich záchraně 15 let. Restaurátorkám se podařilo zakonzervovat a zdokumentovat mnoho částí pohřebních oděvů samotného Karla IV. Mezi nimi například purpurové, zlatem vytkávané punčochy nebo pruhovaný zlatý polštářek, na kterém na katafalku spočívala jeho hlava.

Vzácnou sbírku oděvů můžete na vlastní oči vidět na výstavě věnované Karlovi IV. na Pražském hradě. Zatímco o pohřbu Karla IV. toho víme docela dost, poměrně spletitá a zmatená je historie místa jeho posledního odpočinku. Na původní hrobku, kterou císař nechal pro sebe a své blízké vybudovat, se na víc než století dokonce úplně zapomnělo. K jejímu znovuobjevení v roce 2005 došlo vlastně náhodou. Karel a jeho rodina odpočívali v původní hrobce pod oltářem chrámu svatého Víta až do příchodu prvních Habsburků. Tehdy byla zřízena nová krypta, ta, kterou známe dnes, a někdy v polovině 16. století tam byly královské ostatky přeneseny.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 ST
ŽánrDokument