V šestém dílu cyklu Náš Karel IV. vás seznámíme s jeho manželkami. S první ženou, stejně starou Blankou z Valois, se Karel oženil už jako sedmileté dítě

Obsah dílu

Přehrát vše

Manželé spolu ale začali žít až v červnu 1334, kdy Blanka se svým dvorem dorazila do Prahy. Podle kronik se naučila česky i německy a mezi poddanými byla oblíbená. To samé se ale nedalo říct o Beatrix Bourbonské, manželce Karlova otce, krále Jana Lucemburského. Ta přijela do Prahy dva roky po Blance – a obě si od prvního setkání do oka rozhodně nepadly.

Necelý rok po Blančině smrti se Karel znovu oženil. Druhé manželství už postavil na ryze pragmatických základech. Sňatkem s Annou Falckou se mu totiž podařilo rozbít nepřátelskou wittelbašskou koalici. Jejím čelným představitelem byl Annin otec, rýnský falckrabě Rudolf. A tím, že přešel na Karlovu stranu, koalice zanikla a nebezpečí války pominulo. Jako bonus navíc získal Karel důležité území Horní Falce.

Poslední manželka Karla IV., Alžběta Pomořanská, byla o 30 let mladší než on. Narodila se v období korunovace Karlovy první ženy, Blanky z Valois, českou královnou. Není bez zajímavosti, že Alžběta byla vnučkou polského krále Kazimíra Velikého, který byl o pouhé čtyři roky starší než Karel IV. Ten získal svatbou, kromě mladičké manželky, do budoucna i trvalou přízeň polského krále.

Anna Falcká
česká a římská královna

Anna Falcká

* 26. 9. 1329

† 2. 2. 1353

druhá manželka Karla IV.


Alžběta Pomořanská
česká královna a římská císařovna

Alžběta Pomořanská

* 1346

† 14. 2. 1393

čtvrtá manželka Karla IV.


Anna Svídnická
česká královna a římská císařovna

Anna Svídnická

* 1339

† 11. 7. 1362

třetí manželka Karla IV.


Blanka z Valois
česká a římská královna a moravská markraběnka

Blanka z Valois

* 1316

† 1. 8. 1348

první manželka Karla IV.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 ST
ŽánrDokument