Josef Hlinomaz

herec

* 9. října 1914

† 8. srpna 1978

Osobitý herec převážně komických rolí, který se do paměti diváků vryl zejména postavou padoucha v muzikálu Limonádový Joe aneb koňská opera, rolí jednoho ze svérázných vesničanů v televizním seriálu Chalupáři, nebo ztvárněním zápasníka z filmu Lidé z maringotek. Přestože byly jeho role ve filmech zpravidla vedlejší či epizodní, dokázal je rozzářit svým svérázným uměleckým projevem, který se vyznačoval specifickým humorem až parodickým projevem, což jej předurčovalo právě k takovému typu rolí. Oplýval jakýmsi osobním kouzlem vyzařujícím z živelného, bezprostředního až improvizovaného projevu. Jedinečný byl svým výrazným charakteristickým hlasem, mimikou a pohybem těla.

Kromě svého hereckého a hudebního nadání, které hojně využil v divadle, v televizi či ve filmu, byl obdařen i výtvarným talentem. Jako naivní malíř ztvárňoval zpravidla poetickým či humorným způsobem divadelní, varietní či cirkusové náměty a svými díly, jež jsou dodnes vystavovány v četných galeriích, se zařadil mezi uznávané umělce. Též se věnoval knižním ilustracím.

Josef Hlinomaz byl synem hudebního skladatele a pedagoga Václava Hlinomaze. Své mládí strávil v Dobříši a Příbrami, kde studoval reálné gymnázium a věnoval se ochotnickému divadlu. Po maturitě studoval dva roky malířství na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, ale pro neshody s pedagogy odešel na pražskou konzervatoř, obor herectví. Vystřídal řadu menších i větších divadel včetně Národního. Zemřel ve Splitu během dovolené v Jugoslávii ve věku nedožitých 64 let.

Odkazy