Obyčejný čalouník se nedopatřením ocitne ve vzdálené budoucnosti. Přestože ale přiletěl ze Země a ne z Marsu, jeho dobové hodnoty jsou tak zastaralé, že končí v blázinci.
Režie: Oldřich Lipský. Scénář: Oldřich Lipský, Zdeněk Bláha. Hrají: Miloš Kopecký, Anita Kajlichová, Vít Olmer, Lubomír Lipský st. a další.
Muž z prvního století

Satirická komedie Oldřicha Lipského se odehrává v budoucnosti, v roce "508 po Sputniku". Do této doby se nedopatřením dostává muž z poloviny dvacátého století, čalouník Josef (kterého skvěle zahrál Miloš Kopecký). Jeho přízemní konzumní touhy se v době ideální společnosti jeví natolik podivné, že se octne na psychiatrické klinice. Společníkem Josefa na Zemi se stává Adam (R. Lukavský), obyvatel Modré hvězdy, jehož technické myšlení s údivem sleduje lásku mladého výzkumníka Petra a psychiatričky Evy...

S realizací této svěží komedie podle námětu Miloše Fialy, Jana Fišera a Oldřicha Lipského to bylo jednu chvíli nahnuté, protože uprostřed natáčení se do vesmíru vznesl Jurij Gagarin a jakákoliv satira se hned jevila v jiném světle. Pro Miloše Kopeckého to byla první titulní postava, do té doby hrál jen menší a střední role. Komedie je i přes nezbytné "výchovné momenty" díky režijnímu vedení a výborným hereckým výkonům natolik zábavná, že se těší dodnes přízni přátel českých filmů.

Uvedením tohoto snímku si v těchto dnech připomínáme 100 let od narození významného českého herce a pedagoga Radovana Lukavského.

Napište nám