Věděli jste, že se šťastné a kritické dny dají vědecky předpovědět? Jak může dopadnout mladík, který životní rozhodnutí plánuje podle kondiciogramu?
Režie: Oldřich Lipský. Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský. Hrají: Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák a další.
Jáchyme, hoď ho do stroje!

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav Smoljak – Zdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství…

Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka.

Režie: Oldřich Lipský. Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský. Hrají: Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák a další.

Napište nám