Spojení s vědou ze všech stran. Připravil V. Fanta

Obsah dílu

Přehrát vše

Fakta a mýty kolem moderních biotechnologií. Jsou tzv. biopotraviny opravdu zdravější? Bojíte se superplevelů? Trifidů? Bez geneticky upravených rostlin se podle mínění vědců lidstvo neobejde. Proč?…Evropští výzkumníci, veterináři a biologové chtějí získávat poznatky, aniž by zvířatům museli ubližovat. Proto se stále více využívají zvířecí modely. Například pes Jerry. Seznamte se…

Cheese – další díl Michaelových experimentů – tentokrát jak si vyrobit sýr doma…

Chat jako vždy na www.ceskatelevize.cz/port


GenetikaTéma

Kdo se bojí genů?

Zemědělství – největší nepřítel životního prostředí. Že ne? Krajinu ohrožuje chemie, nezbytná pro dnešní mamutí produkci potravin. Pravda je ovšem jednoduchá: buď milióny obyvatel dostanou své jídlo, nebo postupně začnou umírat hlady. Jednou z cest pro zemědělství zítřka jsou geneticky upravené plodiny a zvířata (GMO). Přináší jejich pěstování a chov pro přírodu i lidi skutečně tak velká rizika, jak je vykreslují jejich odpůrci? Jak lze tato rizika posoudit? A je vůbec náš život bez jakýchkoli rizik? Jakou cenu za riziko jsme ochotni zaplatit? Jaké jsou na druhé straně výhody, které zavádění GMO nabízí? Přiblížíme GMO jako plodiny pro potravinářství, jež lépe odolávají škůdcům, kteří by jinak do plodin vnášeli zdraví nebezpečné mykotoxiny. Stejnou přednost nabízejí GMO jako krmivo pro hospodářská zvířata. Rostliny GMO budou lépe odolávat stále větším suchům, která se na našem území začnou projevovat s postupujícími změnami klimatu. Plodiny GMO také nabízejí vyšší obsah olejů. Budou pro nás nezbytné s rostoucí potřebou energetických plodin pro širší zavádění výroby biopaliv. Evropské obavy z GMO budeme konfrontovat s obrovským rozvojem jejich pěstování jinde ve světě. Evropa, která tyto technologie kdysi zaváděla jako první, zůstala nyní deset let za světovými velmocemi – USA, Čínou, Indií. Za prudkým rozvojem GMO odcházejí ovšem i nadějné mladé evropské mozky. Zastavíme jejich odliv? Přestaneme svou vlastní slabost a neschopnost schovávat za strach z domnělých rizik?

» Číst více


BiologieImpact – ze zahraničí

Zvířecí modely

I když se počet experimentálních zvířat používaných v evropských laboratořích za posledních třicet let snížil na třetinu, stále se pro výzkum a výuku vyžívá na jedenáct miliónů zvířat. Evropští výzkumníci, veterináři a biologové nyní chtějí získávat poznatky, aniž by zvířatům museli ubližovat. Proto se nyní stále více využívají zvířecí modely. Například Jerry je pes a má umělou kůži, kosti, svaly, plíce a žíly. Evropští odborníci také chtějí naplnit rčení: „Etický přechod od morčat k počítačovým myším“. Vytvářejí proto složité programy, které poskytují přesnou a interaktivní metodu zkoumání anatomie zvířete a nahrazují tak skutečné pitvy. A na Norské škole veterinárních věd v Oslu výuku provádějí spíše na simulátorech zvířat z PVC.

» Číst více


ChemieMichaelovy experimenty

Tajemství výroby sýra

Sýr hraje velmi důležitou roli v naší každodenní stravě. Sýr má ale také úchvatnou historii a úchvatnou chemii, která se za jeho výrobou skrývá. V dnešním Michaelově experimentu se hlouběji podíváme do světa výroby sýra. Vysvětlíme, že mléko je vlastně emulze kuliček tuku – micel – ve vodním prostředí. Tyto tukové kuličky jsou obklopené membránou z fosfolipidů a bílkovin, které se nazývají kasein. A bílkovina kasein je spojená se záporným nábojem. Abychom vyrobili z mléka sýr, musíme překonat odpudivé síly mezi micelami tuku, což učiníme pomocí vinného octa. Před našima vlastníma očima se mléko vysráží a vytvoří pevnou tvarohovou sraženinu a zbývající syrovátku. V tomto experimentu také Michael předvede, jak se dojí koza.

» Číst více


Chat

reprodukční biolog

prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, poté nastoupil do Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, kde se zabývá reprodukční biologií hospodářských zvířat. Přednáší o biotechnologiích na České zemědělské univerzitě v Praze, Biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je předsedou České komise pro nakládání s geneticky modifikovanými organizmy při Ministerstvu životního prostředí ČR.

Ve středu 6. června 2007