Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

20. 2. 2022

Jaký je názor Čechů na manželství pro všechny? ČT odvysílá dokument Zákon lásky režisérky Barbory Chalupové

Snímek režisérky Barbory Chalupové sleduje aktivisty z organizace Jsme fér v boji o zlomové rozhodnutí, které by Česko povýšilo na první zemi bývalého východního bloku, kde se podařilo zavést „manželství pro všechny“. Zároveň zaznamenává debatu o tomto tématu napříč společností, která vede od pochodu Prague Pride přes televizní střety až po diskuse na půdě parlamentu. Film Zákon lásky diváci uvidí 22. února od 21:50 na ČT2.

„Když mě na jaře roku 2018 na ulici oslovili dobrovolníci iniciativy Jsme fér s peticí, moje automatická odpověď byla: On je nějaký rozdíl mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím? Tak jako velké množství lidí, kterých se to osobně netýká, jsem vůbec netušila, že registrace prakticky téměř nic neznamená. To byl jeden z důvodů, proč jsem o toto téma začala zajímat,“ říká ke svojí motivaci zpracovat téma režisérka Barbora Chalupová a dodává: „Vnímám názorovou pestrost na toto téma a považovala jsem za důležité ukázat všechny účastníky debaty. Líbil se mi fakt, že můžeme vnímat manželství jako instituci, která spojuje hned několik rovin a která může být konzervativní hodnotou, stejně jako prostředkem emancipace. Zaskočilo mě ovšem, že se manželství jako takové na veřejných čteních a ve sněmovně často řešilo jen okrajově. Byly slyšet spíše hlasy označující homosexualitu za nemoc, případně přirovnávající gaye a lesby k pedofilům či zoofilům. Měla jsem za to, že na tyto otázky si už česká společnost odpověděla.“

Při jedné z porad iniciativy Jsme fér ve filmu zazní, že názor zarytých odpůrců homosexuálních sňatků změnit nelze a energii je potřeba soustředit k otevřenější části populace. K těm, kteří s problémem nejsou tolik obeznámeni nebo nejsou rozhodnuti, na jakou stranu debaty o něm se přiklonit. Přesně k těm Zákon lásky promlouvá. Snímek zpovzdálí pozoruje své aktéry a nabízí zamyšlení se nad těmi, se kterými nesouzní a pokouší se na existenci své ústřední diskuse „pro a proti stejnopohlavního partnerství“ upozornit a podpořit ji.

Dokument zachycuje období od jara 2018, pokračuje předložením zákona umožňující manželství lidí párů stejného pohlaví 21. června 2018. Sněmovna o návrhu hlasovala po 1052 dnech, pět měsíců před dalšími parlamentními volbami, kdy bylo jasné, že v nové sněmovně začne celý proces jednání o zákonu od začátku.

„Zákon lásky vypovídá o naší společnosti, o postojích, emocích a názorech lidí ke kontroverznímu tématu manželství lidí párů stejného pohlaví. Zároveň je to popis toho, jak vzniká a prosazuje se zákon v českém parlamentu,“ komentuje dokument kreativní producentka Alena Müllerová: „Možná to na odpůrce stejnopohlavního manželství tak nepůsobí, ale myslím, že ve filmu dostávají dostatečný prostor oba tábory,“ uzavírá.

V iVysílání najdou diváci mimo samotný film také výběr zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů z archivu ČT na téma života stejnopohlavních párů.

scénář a režie: Barbora Chalupová // kamera: Šimon Pauer // výkonný producent: Jiří Vlach // dramaturgyně: Ivana Miloševič Pauerová // kreativní producentka: Alena Müllerová

Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

Přílohy

Zákon lásky (Jsme fér) (838 kB)

Zákon lásky (průvod) (1055 kB)

Zákon lásky (989 kB)