Kde jsem:

Tiskové zprávy — Média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Tiskový servis pro novináře

  • Tiskové zprávy, programové plány, fotoservis, pozvánky
  • Zdroj dat sledovanosti:
    ATO – Nielsen Admosphere

22. 11. 2011

Desetiletá Ptáčata demonstrují proti doupatům hazardu v Brně!

Ojedinělý protest za přítomnosti kamer proběhne 26. 11. v 10:30 na Malinovského náměstí. Děti, známé z docusoap České televize Ptáčata, budou pod záštitou občanského sdružení Brnění demonstrovat za zrušení heren. Doupata hazardu jsou v Brně hustě umístěna – často v rozporu s vyhláškou – právě v ulicích, kde Ptáčata žijí.

Základním motivem původní i nové série Ptáčat je ukázat dnešní společnost očima dětí z jejího okraje. Pokud jste zvědaví, jaký program Míša, Váňa, Patrik, Janička a další žáci společně s paní učitelkou Jarmilou připravili, přijďte je v sobotu 26. 11. podpořit.

Demonstrace 26. listopadu 2011 v Brně bude natáčena v rámci dalšího pokračování Ptáčat. Sobotní akcí na Malinovského náměstí vyvrcholí natáčení dílu Uličníci. Desetileté, povětšinou romské děti jej se svými malými digitálními kamerami začaly vytvářet na jaře 2011 u příležitosti prvomájové brněnské demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti a blokády odpůrců neonacismu. Malým kameramanům se podařilo za doprovodu štábu České televize spontánně zachytit výjimečné okamžiky na všech zúčastněných stranách, včetně té policejní.

Byl to také základní podnět k diskuzi o tom, co je to protest a svoboda slova. Především děti si položily ústřední otázku celého dílu: Co může jedinec udělat pro to, aby se nebál a uměl veřejně a plnohodnotně vyjádřit svůj nesouhlas se stavem věcí?

Ptáčata si téma „své” demonstrace ve třídě poctivě odhlasovala, autorem nápadu byl předseda třídy. Tím je Váňa z Ukrajiny, který také v pondělí v doprovodu štábu a několika svých spolužáků odevzdal v podatelně úřadu Brna-střed oznámení o konání sobotního shromáždění.

První česká časosběrná docusoap Ptáčata zachycuje děti ze IV. B, které chtějí společnosti ukázat, že „nejsou žádná béčka”, ačkoliv je už před začátkem školní docházky v roce 2008 petice neromských rodičů jejich spolužáků chtěla přesvědčit o opaku. Třináctý díl Letem ghettem byl letos na jaře nominován na prestižní evropskou cenu Civis Media Prize. Odborní porotci celou původní sérii označili za „důležitou, dojímavou a strhující”. Nutno dodat, že základním elementem projektu Ptáčata je také svérázný dětský humor.

Ptáčata – veškeré informace i odvysílané díly původní série na www.ptacata.cz

Autorka a režisérka projektu: Kamila Zlatušková, producent: Radim Procházka, dramaturg: Jan Gogola ml. Kontaktní osoba o. s. Brnění: Matěj Hollan

Ladislav Šticha, tiskový mluvčí ČT

Přílohy

Tisková zpráva ČT (PDF) (352 kB)