Kde jsem:

Poznejte nás

Poznejte nás

Archiv tiskových zpráv — Pro média — Vše o ČT — Česká televize

Tiskový servis pro novináře

Archiv tiskových zpráv

25. 2. 2011

O sebe jsme strach neměli – Jiřina Petřková v cyklu Neznámí hrdinové – 28. 2.

Jiřina Petřková byla sestrou pravoslavného kněze Vladimíra Petřka, který byl popraven pro ukrývání atentátníků na Reinharda Heydricha. Podařilo se jí přežít vlnu následných perzekucí i Osvětim. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 28. 2. na ČT2 od 21:20 hodin.

Jiřina Petřková (1924) se narodila do vlastenecké rodiny, která obdivovala Rusko a klasickou ruskou literaturu. Její členové proto přestoupili k pravoslaví. Nacistická hrozba přivedla Petřkovi od pacifismu k aktivnímu odboji. Nejvíce se v tomto směru angažoval bratr Jiřiny. Pravoslavný kněz Vladimír Petřek byl zapojen do významných odbojových akcí. V pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze ukrýval československé parašutisty, kteří provedli atentát na nenáviděného zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po Čurdově zradě a zátahu gestapa v bytě u Moravců na Žižkově byl však statečný kněz odhalen, uvězněn a 5. září 1942 popraven. Gestapo se pomstilo celé rodině. Její členové byli odvlečeni do likvidačních koncentračních táborů. Nacisté chtěli Petřkovi z pomsty za účast v odboji doslova vyhladit. Nepodařilo se jim to. Jiřina Petřková měla štěstí a Osvětim přežila. Její rodiče a tři sourozenci se však domů už nevrátili.

„S tak úžasnou a statečnou rodinou jsem se ještě nikdy nesetkal. Proto vznikl dokument o paní Jiřině i celé rodině. Její osobnost a pohled na svět je pro mne velikou inspirací i dnes,“ říká režisér Zdeněk Všelicha

Kamera František Okrouhlík, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

www.ceskatelevize.cz/program

Ladislav Šticha

Tiskový mluvčí Čt